Kadry w stanie gotowości

opublikowano: 17-09-2018, 22:00

Ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy pozwalają zatrudnionym odnaleźć się w realnych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Niemal 15,9 tys. osób zostało poszkodowanych w pierwszym kwartale 2018 r. w wypadkach przy pracy — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że będąc pracownikiem, każdy może znaleźć się w sytuacji, w której konieczne będzie udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Okazuje się jednak, że większość ludzi ostatni kontakt z wiedzą ratowniczą miała podczas kursu na prawo jazdy. To sygnał dla pracodawców, którzy są odpowiedzialni za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu zatrudnienia, a także za zapewnienie punktów pierwszej pomocy, apteczek i wyznaczenia osób odpowiedzialnych za udzielenie pierwszej pomocy. Z tego względu podczas standardowych szkoleń z BHP warto, aby włączano do nich również praktyczne ćwiczenia z działań ratunkowych.

— Tego typu szkolenia mogą być profilowane pod potrzeby konkretnych grup odbiorców. W tym pracowników z branż szczególnie narażonych na urazy — budownictwa, wytwórstwa przemysłowego czy logistyki — komentuje Ireneusz Urbanke, kierownik pogotowia w firmie Medicover.

Instruktorzy, którzy przygotują pracowników do udzielania pomocy przedmedycznej, powinni mieć nie tylko merytoryczną wiedzę z zakresu ratownictwa, ale także posiadać dydaktyczne przygotowanie poparte specjalistycznymi kursami. Jak podkreśla Ireneusz Urbanke należy również skontrolować sprzęt, z którego podczas szkolenia korzysta kadra. Uczestnicy powinni ćwiczyć korzystając z fantomów, zautomatyzowanych defibrylatorówzewnętrznych, kołnierzy i desek ortopedycznych oraz wyposażonych apteczek — spełniających niezbędne wytyczne. Kluczowe są ćwiczenia, symulacje i pozoracje, odpowiadające rzeczywistym wypadkom.

— Przykładowo podczas mistrzostw „Bezpieczna Firma” odwzorowujemy realne sytuacje, z którymi każdy z nas może się spotkać w codziennym życiu czy pracy. To pozwala uczestnikom sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w warunkach kontrolowanego stresu — wyjaśnia Ireneusz Urbanke.

Ewakuacja z płonącego budynku, atak terrorystyczny, wypadek w warsztacie stolarskim, zatrzymanie akcji serca, krwotoki i rany, oparzenia, złamania, amputacje urazowe czy współpraca ze służbami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego to niektóre z zadań, z którymi mierzą się uczestnicy mistrzostw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy