Kanada: koncerny tytoniowe mają zapłacić prawie 13 mld USD

opublikowano: 04-03-2019, 12:09

Kanadyjski sąd zdecydował, że miejscowe oddziały British American Tobacco, Philip Morris International i Japan Tobacco mają zapłacić 17 mld CAD (12,8 mld USD) odszkodowania ofiarom palenia tytoniu.

Sąd apelacyjny Quebecku w zdecydowanej większości  podtrzymał wyrok sądu niższej instancji w sprawie z pozwu zbiorowego ofiar palenia tytoniu. To kolejny etap prawnej batalii, która rozpoczęła się w 1998 roku.

- To całkowita i spektakularna porażka branży tytoniowej – powiedział Rob Cunningham, analityk z Ottawy.

Podkreślił, że spółki tytoniowe przez dekady postępowały niewłaściwie, co skutkowało „cierpieniem, chorobami i zgonami”.

- Zagrożenie związane z paleniem było znane w Kanadzie od dekad. Konsumenci byli świadomi i dlatego uważamy, że nie powinniśmy ponosić odpowiedzialności – skomentował decyzję Eric Gagnon z Imperial Tobacco Canada Ltd., kanadyjskiego oddziału British American Tobacco. – Dzisiejszy wyrok jest rozczarowaniem - dodał.

Koncerny tytoniowe rozważają złożenie apelacji do Sądu Najwyższego Kanady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy