Kanadyjski dolar bije rekordy

ONO, Canadian Press
opublikowano: 04-11-2007, 19:34

Kanadyjski dolar jest najmocniejszy wobec amerykańskiego od czasów wojny Północy z Południem w XIX wieku. W tym roku waluta kraju klonowego liścia jest prawdziwą gwiazdą. a Kanadyjczycy masowo ruszają na zakupy i wczasy do swojego południowego sąsiada.

Za kanadyjskiego dolara trzeba było w piątek zapłacić już 1,07 USD. Bezpośrednią przyczyną były świetne dane makro. W Kanadzie przybyło w październiku 63 tys. Miejsce pracy, a bezrobocie spadło do 5,8 proc. Znów spadły oczekiwania dotyczące obniżki stóp procentowych.

W tym roku waluta Kanady (określana potocznie jako “loonie”) zyskała do USD już ponad 25 proc. Jest też silniejsza od euro, jena czy reala. To napędza import do Kanady. Szkodzi jednak producentom, zwłaszcza branży samochodowej. Coraz częściej słychać presję na bank centralny, by ten zaczął w końcu obniżać stopy procentowe. Te z reguły podążały za amerykańskimi, ale kanadyjskie władze monetarne dotąd nie zareagowały na cięcie stóp w USA o 75 punktów bazowych w ostatnich miesiącach. Właśnie różnica w oprocentowaniu jest jednym z głównych czynników umacniania się kanadyjskiego dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO, Canadian Press

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu