Kara dla PKO BP będzie niższa

opublikowano: 17-02-2016, 22:00
Obserwuj w MójPB:

Bank zapłaci nie 14,5 mln zł, ale tylko 4 mln zł za niedozwolone zapisy w umowach z oszczędzającymi na emeryturę.

Władze kontrolowanego przez skarb państwa banku mogą mieć powody do umiarkowanego zadowolenia. Sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok niższej instancji stwierdzający, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zbyt surowo potraktował giełdową spółkę za nieprawidłowości w umowach z klientami w zakresie prowadzenia indywidualnych kont emerytalnych.

Sąd nie oczyścił banku całkowicie z zarzutów, ale łączną wysokość kar obniżył z 14,5 mln zł do 4 mln zł. Na początku 2012 r. UOKiK kontrolował zasady prowadzenia przez banki indywidualnych kont emerytalnych w formie rachunków oszczędnościowych. Nieprawidłowości zauważył w PKO BP i wszczął postępowanie wyjaśniające. W jego toku urząd stwierdził, że bank dopuścił się kilku naruszeń prawa.

UOKiK stwierdził, że w umowach bank nie wskazywał zakresu odpowiedzialności za terminowe i prawidłowe przeprowadzenie rozliczeń pieniężnych oraz wysokości odszkodowania za przekroczenie terminu realizacji dyspozycji posiadacza rachunku. Uznał też, że stosował otwarty katalog przesłanek wypowiedzenia przez siebie umów z klientami.

Za te praktyki UOKiK nałożył karę wysokości 7 mln zł. Ponadto 4,7 mln zł kary spadło na bank za stosowanie w umowach z klientami prawnie niedozwolonych zapisów. Kolejna kara, 2,8 mln zł, została wymierzona za niewskazanie przesłanek dokonywania zmian w umowach. PKO BP odpierał zarzuty, twierdząc, że wszystko odbywało się zgodnie z prawem.

Od decyzji urzędu odwołał się do sądu okręgowego. Ten uznał niektóre argumenty banku i łączną karę obniżył do 4 mln zł. Z takim obrotem sprawy nie zgodziły się obie strony i odwołały się do sądu apelacyjnego. Wyższa instancja oddaliła obie skargi. Wyrok jest prawomocny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane