Karkosik wśród Hindusów

GRA
opublikowano: 01-02-2011, 00:00

Boryszew dopina przejęcie zakładu w Indiach. Życzył sobie tego Volkswagen.

Inwestor wchodzi na rynek, o którym marzą wszyscy

Boryszew dopina przejęcie zakładu w Indiach. Życzył sobie tego Volkswagen.

Dla Romana Karkosika świat przestaje mieć granice. W Indiach jeszcze nie miał aktywów. Teraz ma. Podpisał wstępną umowę nabycia Sebros Auto, czyli zakładu znajdującego się w okolicach miejscowości Pune (działka, budynek, maszyny, zapasy) oraz części zakładu w Faridabad (transakcja nie obejmuje zapasów).

Przejmowany zakład specjalizuje się w produkcji przewodów do klimatyzacji dla sektora motoryzacyjnego. Czyli pasuje do zakupionej przez Boryszew kilka miesięcy temu grupy Maflow.

— Grupa Maflow zawarła kontrakt z Volkswagenem, który domagał się od poddostawcy obecności w Indiach. Dlatego Boryszew już wcześniej anonsował zamiar przejęcia lub wybudowania w tym kraju fabryki komponentów do urządzeń klimatyzacyjnych — przypomina Michał Kujawski, rzecznik Boryszewa.

Boryszew nie ujawnia wartości transakcji.

— Trwają negocjacje. Cena nie będzie znaczącym wydatkiem — twierdzi Michał Kujawski.

Boryszew będzie jednym z nielicznych polskich inwestorów obecnych w Indiach, które są uważane za rynek o największym potencjale w skali światowej. W niedawnym raporcie bank Standard Chartered przekonywał, że w ciągu 20 lat udział Indii w gospodarce światowej wzrośnie pięciokrotnie i sięgnie 10 proc., a ludność kraju zwiększy się o blisko 250 mln osób i zrówna się z populacją Chin.

Dane polskiej ambasady w New Delhi wskazują, że polskie inwestycje w Indiach należą do rzadkości. Wynika to m.in. z problemów związanych z korupcją. Ale paru odważnych się znalazło.

— Zdecydowanie najważniejszą polską inwestycją w Indiach od 2009 r. jest fabryka firmy Can Pack. Firma wybudowała w Aurangabadzie nowoczesną fabrykę opakowań aluminiowych, czyli puszek, do napojów, kosztem około 200 mln USD. Poza tym na razie istnieją tylko dwa ważne z gospodarczego punktu widzenia projekty produkcyjne typu joint venture. Jest to inwestycja Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, które wchodząc na indyjski rynek materiałów higienicznych utworzyły z hinduskim partnerem spółkę Bella India, jak również inwestycja firmy Polmor, która utworzyła w Hyderabadzie wraz z partnerem indyjskim zakład produkcyjny wytwarzający konstrukcje spawane — podaje ambasada w raporcie.

Boryszew wciąż pracuje nad kolejnymi przejęciami. Jest w trakcie due diligence (wszechstronne badanie prawno-finansowe) włoskiej grupy motoryzacyjnej Cablelettra, niemieckiej grupy SaaGummi, a także kolejnej włoskiej grupy, której nazwy nie ujawnia.

— Prace trwają — twierdzi Michał Kujawski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Karkosik wśród Hindusów