Kartka jest jak kula - trzeba dobrze trafić

Jacek Zalewski
opublikowano: 06-05-2005, 00:00

Tytuł komentarza jest cytatem z wczorajszej debaty, poprzedzającej głosowanie nad wnioskami o skrócenie kadencji parlamentu. Ta wojownicza frazeologia, rodem z frontowych okopów, nie pozostawia wątpliwości — to program wyborczy Romana Giertycha.

Konsekwencje prawne głosowania Sejmu są oczywiste — czteroletnia kadencja potrwa do końca, a wybory parlamentarne odbędą się w pierwszą niedzielę po jej upływie, czyli 25 września. Prezydent Aleksander Kwaśniewski już dawno zadeklarował, że z kilku możliwych wariantów terminowych wybierze oczywiście ten najwcześniejszy.

O tym, że wnioski o skrócenie kadencji nie mają żadnych szans na uzyskanie 307 głosów, cały Sejm wiedział od dawna. Wobec zdecydowanej deklaracji najliczniejszego klubu SLD, opozycja mogła jak jeden mąż głosować za przedterminowymi wyborami — z poczuciem pełnego bezpieczeństwa, iż to zwarte wystąpienie i tak nic nie da. Można postawić każde pieniądze, że gdyby wynik był niewiadomą, wielu szeregowych posłów prawicy, nie mających wielkich szans na powtórny wybór, dwa razy zastanowiłoby się, czy na pewno wcisnąć guzik zielony, zgodnie z nakazem spokojnych o reelekcję partyjnych liderów...

Wielogodzinna debata była totalnie podporządkowana kampanii wyborczej. Najlepszym dowodem jest złożenie w ostatniej chwili wniosku o skrócenie kadencji również przez Platformę Obywatelską, która także chciała zaistnieć telewizyjnym w czasie antenowym i której nie wystarczało zwyczajne poparcie czekających od stycznia wniosków LPR i PiS. W sumie to nieformalne, bardziej psychologiczne niż polityczne, współzawodnictwo wygrała PO — jej wniosek zebrał 255 głosów, a dwa pozostałe po 253. Taka sama we wszystkich trzech głosowaniach okazała się liczba posłów, którzy nacisnęli guziki czerwone — 172. I ta liczba wybita jest na okładce „PB”, chociaż identyczne znaczenie prawne miały głosy wstrzymujące się (od 11 do 13) oraz nieobecności (22 lub 23).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kartka jest jak kula - trzeba dobrze trafić