KAS stawia głównie na młodych

opublikowano: 01-06-2017, 22:00

Ekonomia, prawo, informatyka — absolwentów tych kierunków szuka Krajowa Administracja Skarbowa.

Lista pracowników skarbówki oraz celników, którzy otrzymali angaż do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), jest już zamknięta. Rekrutacja zakończyła się 31 maja. Marian Banaś, wiceminister finansów i szef KAS, twierdzi, że oferty zatrudnienia otrzymało około 95 proc. personelu Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Razem jest to około 65 tys. etatów. W skonsolidowanych strukturach fiskalno-skarbowych zabrakło miejsca dla 2-3 tys. pracowników.

Marian Banaś mówi, że ofert pracy nie dostały osoby w wieku emerytalnym. Nie wiadomo, ilu pracowników fiskusa odeszło z pracy w ramach dobrowolnych odejść. Reforma administracji podatkowej i unifikacja oddzielnych dotychczas struktur wywoływała spore kontrowersje wśród urzędników skarbowych i funkcjonariuszy Służby Celnej.

Marian Banaś bagatelizuje sprawę, twierdząc, że skala protestów jest marginalna. Zgodnie ze znaną maksymą: „gdy zwalniają, to znaczy, że będą przyjmować”, KAS jest otwarta na nowych pracowników, głównie młodych ludzi po studiach, którzy „są zdolni i kreatywni”, jak ich charakteryzujeszef administracji skarbowej.

— Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim absolwentami takich kierunków, jak ekonomia, prawo, informatyka — mówi Marian Banaś. Nabór może objąć kilkaset osób, bo jak precyzuje szef KAS, chodzi o 2-3 proc. łącznej liczby pracowników administracji skarbowej.

Minister zapowiada podwyżki w części KAS, głównie w urzędach skarbowych, gdzie dysproporcje płac w stosunku do innych pracowników fiskusa są największe. Jego zdaniem, pracownik skarbówki nie może zarabiać mniej niż 3 tys. zł brutto, a zdarzały się sytuacje, że uposażenie urzędników było nawet niższe. Nie wiadomo, jaki odsetek pracowników może liczyć na wzrost wynagrodzeń ani w jakiej skali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KAS stawia głównie na młodych