Katastrofy naturalne uderzyły w japoński PKB

opublikowano: 14-11-2018, 07:14

Japońska gospodarka odnotowała drugi w tym roku spadek. Stało się to na skutek negatywnego wpływu klęsk żywiołowych takich jak trzęsienie ziemi, tajfuny i obfitych deszczy, które powodowały ograniczenie produkcji w kraju, zaś s powodu osłabienia popytu doszło do spadku eksportu.

Tym samym w III kwartale 2018 r. PKB Kraju Kwitnącej Wiśni obniżył się o 1,2 proc. w ujęciu annualizowanym. Mediana prognoz zakładała zniżkę rzędu 1 proc.

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Ekonomiści oczekują odbicia i wzrostu aż do zapowiedzianego na październik 2019 r. wprowadzenia podwyżki podatku od sprzedaży. Prognozują jednak, że wpływ spowolnienia w Chinach i napięć handlowych prawdopodobnie będzie ograniczał poważnie dynamikę ekspansji.

Według Masaki Kuwahara, starszego ekonomisty z Nomura Securities, około 1 punktu procentowego z 1,8 proc. spadku eksportu wynikała z katastrof, a reszta to wpływ spowolnienia w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy