Katowice grają w zielone

opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Stolica Górnego Śląska, jedno z najbardziej zielonych miast, realizuje kolejną „zieloną” inwestycję.

7 czerwca władze miasta poinformowały, że ramach Akcji dzielnica, czyli projektu rewitalizacji miejsc zielonych za 1,1 mln zł, zostało zakończonych dziewięć z 27 zadań. Kosztem 408 tys. zł wykonane zostały m.in. nasadzenia drzew, żywopłotów i krzewów ozdobnych. Na osiedlu Józefowiec wykonano np. przejście z płyt betonowych, założono trawnik i ustawiono nowe ławki oraz kosze na śmieci, podobne prace zostały wykonane również na osiedlu Kostuchna. Prace zamknęły się w kwotach 60 i 45 tys. zł. Bogucice-Zawodzie natomiast mogą cieszyć się m.in. świeżo obsadzoną skarpą parkingu i nasadzeniami przy wiacie śmietnikowej, Giszowiec — drzewami ozdobnymi, które osłonią skwer przy ul. Kosmicznej i czysty chodnik (bez trawy między kostkami) przy ul. Batalionów Chłopskich. Lista już jest bardzo długa i nie sposób wymienić jej w całości. Akcja dzielnica została zainaugurowana w lutym tego roku przez Marcina Krupę, prezydenta miasta.

— Katowice są trzecim pod względem zieleni miastem w kraju. Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone, takie jak parki, lasy i skwery. Projekt Akcja dzielnica jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, by więcej zieleni pojawiło się także w terenach zabudowanych. Biorąc pod uwagę wszystkie głosy, wytypowaliśmy aż 27 miejsc. W dziewięciu z nich już widać efekty, na pozostałych 18 musimy poczekać do końca września — tłumaczy prezydent.

To właśnie wtedy mają zostać wykonane ostatnie prace. Najdroższa z nich pochłonie 145 tys. zł. W Janowie obszar w rejonie ul. Grodowej i Nad Stawem zostanie najpierw oczyszczony, a następnie Zakład Zieleni Miejskiej (ZZM), który realizuje inwestycję, wykona nasadzenia i zamontuje elementy małej architektury. Zaplanowano również nasadzenia wzdłuż chodników i ulic Kościuszki i Mikołowskiej, m.in. krzewów, które nie ograniczą widoczności. Po zakończeniu prac mieszkańcy będą wreszcie mogli wypocząć wśród zieleni. Zainaugurowane w lutym działania to uzupełnienie polityki miasta dotyczącej pielęgnacji zieleni i regularnych nasadzeń. W ramach wycinek, związanych z różnymi budowami czy wymianą drzewostanu ze względów bezpieczeństwa, wiele drzew w miastach po prostu znika. Katowice dbają o regularne uzupełnianie tych braków i tym sposobem tylko w ubiegłym roku ZZM nasadził ponad 4 tys. drzew i 20,5 tys. krzewów. Według prezydenta miasta, na każde wycięte drzewo przypada 10 nowych. W tym roku tylko w ramach Akcji dzielnica zaplanowano 193 nasadzeń drzew, 16,8 tys. krzewów i 2,2 tys. bylin, a 12 dzielnic zyska dzięki temu nowe miejsca zielone. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu