Katowice stawiają na inwestycje komercyjne

Patrycja Otto
12-03-2002, 00:00

Charakter inwestycji na terenie Katowic wskazuje, że miasto zmierza w kierunku przekształcenia się z regionu przemysłowego w finansowo-usługowo-handlowy.

Jak zaznacza Adam Łęski, kierownik referatu promocji Urzędu Miasta Katowice, jest to w tej chwili drugie po Warszawie miasto pod względem liczby inwestycji. Obecnie zainwestowano w nim ponad 600 mln USD.

Sytuacja na rynku obiektów magazynowych w Katowicach i na Śląsku jest obecnie porównywalna z tą, jaka istniała w Warszawie kilka lat temu. W ofercie dominują przede wszystkim niskiej jakości magazyny, powstałe w większości w wyniku modernizacji starych hal. Brakuje natomiast nowoczesnych obiektów o standardzie europejskim, na które rośnie zapotrzebowanie. Jest to bowiem region kraju, w którym zlokalizowana jest spora sieć supermarketów i zakładów produkcyjnych.

— W Katowicach potrzebne są obiekty o wysokim standardzie, przeznaczone do prawidłowego składowania i magazynowania towarów. Takich najczęściej poszukują klienci — podkreśla Leszek Szczepanowski z Biura Nieruchomości A. B. L. Szczepanowscy.

Tomasz Olszewski, specjalista ds. powierzchni magazynowych w Healey & Baker, uważa, że sytuacja ta zacznie się zmieniać, ponieważ w planach jest realizacja kilku projektów.

— Należy tu wymienić inwestycję w Tychach — 36 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Inwestorem jest firma Promont. Obecnie na ukończeniu jest ostatni z budynków kompleksu. Nie jest to może najwyższy standard, ale centrum będzie aktualnie najnowocześniejszym w regionie. Poza tym planowane są kolejne inwestycje. Między innymi Cross Point w Żarach, którego realizacja rozpocznie się niebawem. Będzie to 120 tys. mkw. powierzchni magazynowej o wysokim standardzie. Inwestorem będzie firma ProLogis. Z kolei w Gliwicach AIG/ Lincoln ma zabezpieczoną działkę pod budowę magazynu, którego budowę rozpocznie po znalezieniu chętnego na wynajem — wyjaśnia Tomasz Olszewski.

Miasto zyskuje wiele nowych obiektów o charakterze handlowym i biurowym.

— Jednym z nich jest kompleks biurowy klasy A, wybudowany przez Bank Śląski. Cena wynajmu 1 mkw. powierzchni wynosi około 40 EUR. Kolejny projekt realizuje firma Mostostal. Będzie to hotel z częścią handlową i biurową. Zakończenie budowy planowane jest na 2003 r. — mówi Leszek Szczepanowski.

Adam Łęski dodaje, że w najbliższym czasie zakończona zostanie budowa najwyższego, 32-kondygnacyjnego biurowca w Katowicach. Inwestorem jest firma Unicentrum.

Jedną z większych inwestycji realizowanych aktualnie w Katowicach jest zabudowa przez firmę Pascal Polska, Doliny Trzech Stawów. Oprócz kompleksu handlowego powstanie tam wysokiej klasy biurowiec oraz hotel.

— Niedawno rozpoczęliśmy budowę marketu Conforamy o powierzchni ponad 10,3 tys. mkw. Jego zakończenie planowane jest na maj 2002 r. — mówi przedstawiciel firmy Pascal Polska w Katowicach.

Zdaniem Leszka Szczepanowskiego, znaczną część rynku biurowego w Katowicach tworzą powierzchnie zlokalizowane w starych, zmodernizowanych kamienicach. Koszt wynajmu 1 mkw. wynosi 40-50 zł.

W aglomeracji katowickiej występuje także duże zapotrzebowanie na lokale handlowe i użytkowe. Obecnie sklepy zlokalizowane są na trzech głównych ulicach miasta lub w galeriach handlowych.

— Ruch w tym segmencie rynku jest niewielki. Wynika to z małego napływu nowych inwestycji. Sklepy w centrum miasta mieszczą się najczęściej w kamienicach, należących do prywatnych właścicieli. Nowe umowy najmu są zawierane tylko w przypadku zmiany użytkownika. Największym zainteresowaniem cieszą się mniejsze lokale do 50 mkw. Wynajem kosztuje 110-150 zł za mkw. — mówi Leszek Szczepanowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Katowice stawiają na inwestycje komercyjne