KATOWICE ZGARNĄ KASĘ

Krystyna Gąsiorowska, Maria Trepińska
30-10-1998, 00:00

KATOWICE ZGARNĄ KASĘ

Śląsk jest zlepkiem trzech województw: katowickiego z kopalniami, częstochowskiego z rolnictwem i bielskiego z turystyką

Trzeba opracować strategię rozwoju zadowalającą interesy wszystkich

Po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego Częstochowa i Bielsko- -Biała odczuły spadek zainteresowania inwestorów, za to Katowice dławią się nadmiarem kapitału. W nowym regionie znajdą się zarówno duże obszary przemysłowe, jak i atrakcyjne tereny turystyczne.

W rankingu atrakcyjności inwestycyjnej miast, opracowanym przez Warsaw Business Journal, Częstochowa została sklasyfikowana na czwartym miejscu. Oceniano m.in.: znajomość potrzeb biznesu i kompetencję urzędników, infrastrukturę, rynek pracy i potencjał naukowy. Również w Bielsku-Białej inwestorzy zagraniczni chętnie lokowali kapitał.

Polska B

Dawne miasta wojewódzkie mogą jednak stracić na nowym podziale terytorialnym. Holiday Inn zrezygnował z budowy hotelu w Częstochowie na wieść, że nie będzie ona już stolicą województwa.

Zbigniew Lerczyk, prezydent Bielska-Białej stwierdza, że odczuwalny jest spadek zainteresowania developerów i firm lokowaniem swoich siedzib w mieście. Obawia się on, że do odpływu inwestorów przyczyni się również Specjalna Strefa Ekonomiczna w Tychach.

— Pocieszam się tym, że miasto leży w pobliżu autostrady Katowice-Kraków i niedaleko od budowanej przez Czechów drogi do Żylicy. Nie będziemy wyeliminowani z gry, ale utrzymanie pozycji będzie wymagało dużej przebojowości — mówi Zbigniew Lerczyk.

W ostatnim czasie w Bielsku- -Białej nową halę otworzył Makro Cash and Carry. Kosztowała ona około 70 mln zł.

Atrakcyjne miejsce

Tymczasem Katowice borykają się z zupełnie odmiennymi problemami. Henryk Dziewior, prezydent miasta, nie ukrywa, że w stolicy województwa zaczyna brakować miejsca na inwestycje.

— Województwo katowickie zajmowało pierwsze miejsce pod względem atrakcyjności lokowania kapitału w Polsce. Nasze starania o osiągnięcie takiej pozycji zaczęły się od podpisania kontraktu regionalnego, potem powołano specjalną strefę ekonomiczną. Staramy się wykorzystać każdą okazję do zaprezentowania województwa. Podczas ostatniej wizyty w Atlancie i Nowym Jorku spotkaliśmy się z przedsiębiorcami amerykańskimi — oznajmia Marek Kempski, wojewoda katowicki.

Inwestorów nie zraża kondycja górnictwa, Katowickie to mimo wszystko atrakcyjny rynek zbytu. Ulokowały się tu m.in.: General Motors z fabryką Opla, British Petroleum, francuskie Casino z hipermarketami Geant oraz niemieckie Metro. Grupa Pascal Cassino buduje w południowej części miasta ogromne centrum handlowo-kongresowe, w którym pracę znajdzie 3 tys. osób.

Nic o nas bez nas

Najważniejsza jednak dla Katowickiego jest restrukturyzacja. Wojewoda walczył o to, aby mieć wpływ na to, co będzie się działo na jego terenie.

— Moje sugestie zostały uwzględnione w rządowym programie naprawy górnictwa. Sądzę, że ta branża oraz hutnictwo i energetyka nadal pozostaną wiodącymi gałęziami, chociaż liczymy również na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza elektronicznych i informatycznych oraz sferę nowoczesnych usług finansowych i prawnych — dodaje Marek Kempski.

Władze miasta dużą wagę przywiązują do Międzynarodowych Targów Katowickich.

— MTK działają dopiero pięć lat, ale są motorem rozwoju dla miasta i regionu. Imprezy targowe sprawiają, że przyjeżdża tu coraz więcej gości — podkreśla Henryk Dziewior.

W Katowicach 40 proc. powierzchni zajmują tereny zielone, co często zaskakuje przybywających tu przedsiębiorców zagranicznych. Japończycy przyjechali na Śląsk z maskami przeciwgazowymi.

Zarobimy na turystach

Ważnym źródłem dochodu dla częstochowian są oczywiście pielgrzymi i turyści. Przedstawiciele firmy McDonaldŐs twierdzą, że ich restauracje w tym mieście są najbardziej dochodowe w Polsce.

— Turyści i pielgrzymi są podstawą utrzymania wielu przedsiębiorstw rodzinnych. Potrzebne są punkty noclegowe, gastronomiczne i infrastruktura handlowo-usługowa — mówi Halina Rozpondek, prezydent miasta.

W planach jest utworzenie centrum wystawienniczo-kongresowo-targowego. W województwie dobrze rozwinięty jest przemysł metalurgiczny i włókienniczy. Huta Częstochowa, dzięki inwestycjom rzędu 400 mln dolarów, stała się konkurencyjna na rynku europejskim. Dobrą bazą do rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego są powiaty: częstochowski, kłobucki, lubieniecki i myszkowski. Naturalnym rynkiem zbytu są aglomeracje śląskie.

— Zbliżają się do końca prace nad uruchomieniem Częstochowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej — mówi Szymon Giżyński, wojewoda częstochowski.

Produkcja i wypoczynek

Atrakcyjne tereny turystyczne zajmują około 2/3 powierzchni województwa bielskiego. Do najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych należą: Wisła, Brenna, Jeleśnia, Zawoja i Zwardoń. Wojewoda Andrzej Sikora uważa, że turystyka będzie się nadal dynamicznie rozwijać. Ma on nadzieję, że władze Bielska- -Białej będą się dogadywać z katowiczanami.

— Demokratyczny mechanizm uzgadniania interesów poszczególnych obszarów w ramach województwa stwarza szansę skutecznej walki z bezrobociem — tłumaczy Andrzej Sikora.

W Bielskim znajdują się znane firmy przemysłu elektromaszynowego: Apena, Befama, Andoria, a także Philips, Fiat, firmy cukiernicze: Skawa i Olza, browar w Żywcu i zakłady włókiennicze w Bielsku-Białej, Andrychowie i Kętach. Większość tych firm znajdzie się w województwie śląskim.

Trzy w jednym

W skład województwa śląskiego wejdzie 86 proc. obszaru katowickiego, 70 proc. częstochowskiego i 60 proc. bielskiego. Region ten będzie należał do najmniejszych — 12 tys. km kw. powierzchni stawia go na 14 miejscu wśród nowych województw, ale za to liczba 4,9 mln mieszkańców plasuje go aż na drugim miejscu w kraju. Śląsk ma rekordową gęstość zaludnienia 398 osób na jeden kilometr kwadratowy. Region ma najmniejsze bezrobocie, ale za to największe problemy z degradacją środowiska naturalnego. Jego atutem są 22 duże miasta, w których znajdują się wyższe uczelnie, instytuty, ośrodki badawcze.

Krystyna Gąsiorowska

Maria Trepińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krystyna Gąsiorowska, Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KATOWICE ZGARNĄ KASĘ