Kawa robusta drożeje wbrew trendowi na rynku surowcowym

WST
opublikowano: 16-05-2012, 14:18

Kawa robusta, w przeciwieństwie do innych surowców, wspięła się w środę na ośmiomiesięczne maksimum, donosi Reuters.

Powodem utrzymywania się wzrostowego trendu, jest zdaniem dilerów, ogromny popyt, który nie pozwala na odbudowanie zapasów.

Według danych giełdowych, w tygodniu zakończonym 8 maja inwestorzy spekulujący tym towarem zwiększyli liczbę długich pozycji netto o 2,664 tys. do łącznie 10,874 tys.

Certyfikowane zapasy tego rodzaju kawy na NYSE Liffe spadają systematycznie od połowy 2011 r. Na koniec kwietnia 2012 r. wynosiły 172 530 ton wobec 181 730 ton w połowie miesiąca.

Wietnam, największy producent tej kawy odnotował w lutym i marcu najwyższy w historii eksport tego surowca, z czego większość trafiła zamiast do magazynów bezpośrednio do palarni.

Kontrakty terminowe na robustę z opcją realizacji w lipcu zdrożały w środę o 1,2 proc. (26 USD) do 2195 USD za tonę, po ustanowieniu w ciągu dnia ośmiomiesięcznego szczytu na poziomie 2199 USD.

Z kolei benchmarkowa ICE arabica handlowana jest w pobliżu 20-miesięcznego dołka, i jej środowa wycena kształtowała się na poziomie 17910 USD/lb (funtów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kawa robusta drożeje wbrew trendowi na rynku surowcowym