KBC TFI zaoferuje strategię dla wymagających

  • Jagoda Fryc
11-11-2015, 22:00

Towarzystwo wprowadziło do oferty nowy fundusz, który ma nie tylko zarabiać, ale też zabezpieczać kapitał przed stratą.

KBC Globalny Ochrony 90 Listopad wyróżnia się nie tylko osobliwą nazwą, ale też polityką inwestycyjną. Nie dość, że na pokładzie żaglówki załoga ma pracować całą dobę, to jeszcze płynąć do celu nawet w ekstremalnych warunkach. Zarządzający będą inwestować na wielu rynkach, np. w Europie, Ameryce Północnej, Azji czy w krajach Pacyfiku, a transakcji dokonywać za pośrednictwem zagranicznych funduszy pieniężnych, obligacyjnych i akcyjnych z grupy KBC.

INWESTYCYJNY KONIK:
Zobacz więcej

INWESTYCYJNY KONIK:

KBC TFI, kierowane przez Katarzynę Szczepkowską, od lat specjalizuje się w funduszach ochrony kapitału, a te najbardziej popularne przyciągały nawet po kilkaset milionów złotych. Marek Wiśniewski

Sygnały kupna i sprzedaży aktywów ma im wysyłać specjalny algorytm, który monitoruje sytuację rynkową 24 godziny na dobę, dzięki czemu będą w stanie reagować na każde wydarzenie, niezależnie od pory dnia czy nocy. Produkt będzie dostępny w oddziałach mBanku. Minimalna kwota pierwszej wpłaty to 500 zł.

— W ostatnich latach możemy zauważyć zwiększoną zmienność cen akcji na światowych giełdach. Wynika ona między innymi z polityki banków centralnych, różnego rodzajubaniek spekulacyjnych lub wydarzeń zaskakujących uczestników rynku, np. problemy koncernu motoryzacyjnego Volkswagen czy sytuacja w Grecji i Chinach.

Spadki na rynkach są bardzo dynamiczne i dotkliwe, ale późniejsze zwyżki są często atrakcyjne — mówi Paweł Niemiec, członek zarządu KBC TFI. Fundusz będzie chronić 90 proc. wartości aktywów (tzw. poziom floor) w każdą rocznicę jego funkcjonowania (ostatni dzień roboczy listopada), a jest to możliwe dzięki mechanizmowi CPPI (Constant Proportion Portfolio Insurance).

Przykład? Jeśli wartość jednostki uczestnictwa wzrosła po roku ze 100 do 120 zł, to nowy poziom ochrony wyniesie 108 zł (wcześniejszy wynosił 90 zł). Czyli od nowego okresu mechanizm CPPI chroni już część wypracowanego zysku. Czynnikiem wyróżniającym fundusz z tłumu ma być płynność (możliwość wejścia i wyjścia z inwestycji w dowolnym momencie) oraz aktywne zarządzanie. Na krajowym rynku tego rodzaju rozwiązań nie brakuje i zwykle funkcjonują one na podobnych zasadach.

Zarządzający ustala proporcje poszczególnych aktywów tak, aby część portfela o niskim ryzyku była w stanie ochronić określoną wysokość kapitału w z góry zdefiniowanym okresie. Tego rodzaju produkty nie należą jednak do najzyskowniejszych. Dla przykładu, PKO Bezpieczna Lokata chroni kapitał w okresach trzyletnich (wartość inwestycji nie może być niższa niż na początku trzyletniego okresu), a jego portfel w połowie zbudowany jest z akcji spółek z indeksu WIG20.

Pozostała część lokowana jest w instrumenty dłużne. Przez ostatnie osiem lat tylko 4 razy stopy zwrotu były dodatnie, a w najlepszym 2010 r. zysk wyniósł 3,9 proc. W tym czasie na fundusze obligacji skarbowych zyskały średnio 6,1 proc., a mieszane stabilnego wzrostu — 9,3 proc.

 

j.fryc@pb.pl

� 22-333-98-14

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / KBC TFI zaoferuje strategię dla wymagających