KBL OGI zostanie zlikwidowane

Radosław Omachel
opublikowano: 01-06-2001, 00:00

KBL OGI zostanie zlikwidowane

Wszystko wskazuje na to, że na planowanym 11 czerwca ZWZA Konsorcjum Biur Leasingowych OGI dojdzie do likwidacji spółki. Majątek firmy zostanie sprzedany, a uzyskane środki przeznaczone będą na spłatę długów.

Konsorcjum Biur Leasingowych OGI kończy działalność. Spółka próbowała dojść do porozumienia z bankami (m.in. PKO BP, Bankiem Zachodnim, BGŻ i BPH), ale propozycje postępowania układowego zostały odrzucone.

— 15 banków, z którymi podpisaliśmy umowy kredytowe, nie potrafiło wypracować wspólnego stanowiska. W efekcie zakończyliśmy niedawno postępowanie upadłościowe i przygotowujemy się do likwidacji spółki — mówi Michał Sieradzan, prezes i większościowy udziałowiec KBL OGI.

Spółka boryka się z problemami od połowy 2000 roku, kiedy banki zaczęły masowo odmawiać przedłużania umów kredytowych. W szczytowym okresie rozwoju OGI podpisywało 40-50 umów leasingowych miesięcznie. Prezes KBL OGI twierdzi, że od 11 miesięcy jego spółka nie zawarła ani jednego kontraktu.

— Szukaliśmy inwestora i nawet pojawił się poważny kontrahent spoza branży. Zatrudnił firmę doradczą, ale kiedy dowiedział się, jak wygląda współpraca z bankami, zrezygnował. Udało się natomiast znaleźć chętnych do przejęcia umów o łącznej wartości 10 mln zł — opowiada Michał Sieradzan.

Nie ujawnia jednak, która firma leasingowa nabyła umowy. Reszta kontraktów zostanie spłacona ze środków uzyskanych ze sprzedaży majątku spółki. Jest jednak mało prawdopodobne, by pieniędzy wystarczyło na pokrycie wszystkich zobowiązań.

Sytuacja w branży ciągle jest trudna. Nie związane z bankami firmy leasingowe są odcięte od kredytów i mają problemy z finansowaniem działalności.

— Trudna sytuacja wynika też z tego, że po podpisaniu umowy i zakupie przedmiotu przeznaczonego do leasingu spółka odprowadza dużą część swoich dochodów w postaci podatku. Występowaliśmy do Ministerstwa Finansów o stworzenie specjalnej ścieżki amortyzacyjnej dla małych firm leasingowych, tak aby przedmiot leasingu był amortyzowany w trakcie trwania umowy. Spółki nie musiałyby wówczas nadpłacać podatku — tłumaczy Andrzej Płochocki, dyrektor i koordynator w KPL.

Dodaje jednak, że są pewne symptomy zmiany polityki banków.

— Dostajemy sygnały, że oddziały niektórych banków powoli zmieniają ocenę ryzyka kredytowego. Nie są to jednak zmiany gruntowne, bo żadne deklaracje na ten temat ze strony zarządów banków do nas nie docierają — tłumaczy Andrzej Płochocki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu