KE otrzymała list w sprawie BPH

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 2006-01-24 13:27

Komisja Europejska otrzymała od polskich władz list wyjaśniający stanowisko polskiej strony w sprawie przejęcia przez UniCredito banku BPH - poinformowała Komisja we wtorek.

Komisja Europejska otrzymała od polskich władz list wyjaśniający stanowisko polskiej strony w sprawie przejęcia przez UniCredito banku BPH - poinformowała Komisja we wtorek.

    "List z Warszawy wpłynął na 26 minut przed upływem ustalonego terminu" - powiedział rzecznik prasowy Komisji ds. konkurencji UE Jonathan Todd.

    Sekretarz stanu w resorcie skarbu Paweł Szałamacha poinformował we wtorek, że Ministerstwo Skarbu Państwa powtórzyło w odpowiedzi na list Komisji Europejskiej, że UniCredito powinien przestrzegać zapisów umowy prywatyzacyjnej Pekao, w której zobowiązało się do nie kupowania akcji konkurencyjnego banku.

    Jednym z głównych zarzutów MSP wobec UniCredito jest złamanie zobowiązania w umowie prywatyzacyjnej, w której nabywca zobowiązał się, że dopóki będzie miał 10 proc. akcji Pekao, nie będzie prowadził konkurencyjnej działalności na polskim rynku.

    Komisja Europejska wzmogła w poniedziałek nacisk na Polskę w związku z blokowaniem fuzji banków Pekao SA i Banku BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank UniCredito.

    Rzecznik unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług Charliego McCreevy'ego, Oliver Drewes powiedział, że Komisja skierowała do Polski list, w którym zaniepokojona stwierdza, iż blokowanie fuzji jest niezgodne z unijną zasadą swobodnego przepływu kapitałów.

    Polska ma teraz 15 dni na odpowiedź, od której Komisja uzależnia dalsze kroki.

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

Coface

Partner strategiczny

Alior

Partnerzy

GPW Orlen Targi Kielce Energa Obrót