KE wspiera trendy i nowości spożywcze

opublikowano: 10-04-2019, 22:00

Eksperci sprawdzą, czy pomysły początkujących firm z sektora agro mają szansę zaistnieć na rynku.

W programie Horyzont 2020, który wspiera B+R w Europie, znalazła się ciekawa oferta dotacyjna dla osób, które noszą się z zamiarem założenia start-upu lub spin-offu, czyli spółki wywodzącej się ze środowiska naukowego. Konkurs EIT Food Seedbed jest przeznaczony dla początkujących przedsiębiorców, którzy stawiają na nowatorskie rozwiązania w branży rolno-spożywczej.

Beneficjenci otrzymają nie tylko wsparcie merytoryczne, w tym szkolenia i usługi mentoringowe, ale także finansowe. Granty pokryją koszty podróży związanych z udziałem w warsztatach i spotkaniach z ekspertami oraz potencjalnymi klientami. Każda firma ma szansę na dofinansowanie w wysokości 10 tys. EUR. Natomiast najlepsze start-upy i spin-offy mogą liczyć na dwukrotnie wyższe wsparcie. Specjaliści pomogą początkującym przedsiębiorcom zweryfikować pomysł biznesowy i zapotrzebowanie rynku na dane rozwiązanie.

Rozmowy z potencjalnymi klientami powinny ułatwić to zadanie. Warto podkreślić, że celem proponowanych przez innowatorów konceptów powinny być zmiany w sposobach wytwarzania, dostarczania i spożywania żywności. Mile widziane są też pomysły dotyczące przetwarzania odpadów powstających we wspomnianych procesach. Oprócz typowych rozwiązań rolno-spożywczych startupowcymogą proponować projekty związane z maszynami i urządzeniami rolniczymi, logistyką, opakowaniami, a także przedsięwzięcia informatyczne, usługi biznesowe i innowacje społeczne.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej (KE) szczególnie zachęcają do udziału w konkursie naukowców i studentów, których pomysły technologiczne są związane z prowadzonymi przez nich badaniami. Ta grupa osób będzie miała szansę na zdobycie specjalistycznej wiedzy biznesowej i kontaktów z potencjalnymi odbiorcami ich rozwiązań. Początkujący przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do 26 kwietnia. Program realizuje Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) Food, konsorcjum firm, ośrodków badawczych i europejskie uniwersytety. Innym ciekawym instrumentem, który niedawno ogłosiła Europejska Rada ds. Innowacji, jest Pathfinder. Wspiera on pionierskie przedsięwzięcia.

Firma, która prowadzi projekt B+R, może liczyć na grant w wysokości 3 mln EUR. Premiowane będą przedsięwzięcia związane z nowymi, zaawansowanymi technologiami przyszłości, które dotyczą kilku dyscyplin naukowych i są obarczone wysokim stopniem ryzyka. Dotacje z programu Pathfinder pomogą MŚP i młodym naukowcom, którzy rozkręcają nowatorskie projekty w takich dziedzinach, jak sztuczna inteligencja, autonomiczne materiały i urządzenia oraz rozwiązania bezemisyjne w zakresie energii. Każdy beneficjent ma szanse na 4 mln EUR. Termin składania wniosków minie 3 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy