KGHM i PKO BP ciągną w dół WIG20

Waldemar Borowski
opublikowano: 13-01-2009, 11:33

WIG20 przewodzi spadkom w Europie i tym razem silnej przecenie towarzyszą zwiększone obroty, które jednak koncentrują się przede wszystkim na trzech spółkach - PKO BP, Pekao i KGHM.

O ile presja sprzedaży na papierach lubińskiego kombinatu, po szoku jaki wywołał wczorajszy raport kwartalny Alcoa, jest w pełni zrozumiała, to czwarty dzień wyprzedaży państwowego banku budzi zdziwienie. To może wskazywać na zagraniczny podmiot redukujący akcje w swoim portfelu naszych czołowych spółek. Jedynymi dużymi firmami, które próbują opierać dzisiaj się znaczącym spadkom jest CEZ i TP SA.

Bardzo słabe zachowanie KGHM, który poziomem przeceny nie ustępuje koncernom górniczym notowanym w Londynie, Rio Tinto czy Xstrata, rzutuje na postawę Kęt, które w pewnym momencie zniżkowały nawet o 8 proc., ale nie odpija się na innym aluminiowym potentacie-Impexmetalu.

W sektorze mniejszych spółek nie widać takiej podaży jak to ma miejsce na blue chipach. Poza Impexmetalem dobrze dziś radzi sobie kilka innych spółek ze stajni Romana Karkosika. Boryszew, Alchemia i Hutmen także starają się utrzymywać w zielnej strefie. We wzrostach towarzyszy im Krosno, kontynuujące swój imponujący marsz na północ.

Na przeciwległym biegunie znaleźli się niedawni liderzy zwyżek na GPW. Petrolinvest traci ok. 10 proc., a Kolastyna i Rafako ponad 3 proc.

Słabość naszego rynku powinna utrzymywać się do chwili rozpoczęcia handlu na Wall Street. Byki mogą upatrywać swojej szansy w próbie przerwania spadkowej serii przez amerykańskich inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Waldemar Borowski

Polecane