KGHM nie skorzysta na obniżce podatku

GRA
opublikowano: 13-01-2012, 00:00

Resort finansów proponuje łagodniejszą formułę podatku, ale z punktu widzenia KGHM nie zmienia się nic.

Nawet 8 proc. zyskiwał wczoraj kurs KGHM. Na pierwszy rzut oka — dzięki informacjom o złagodzeniu przez Ministerstwo Finansów formuły podatku od wydobycia kopalin. Na drugi rzut oka — dzięki zwyżkom na rynku metali. Ministerstwo Finansów ogłosiło, że wprowadzi minimalną stawkę podatkową w wysokości 0,5 proc. średniej ceny miedzi, zamiast wcześniejszej stawki 1 proc.

— Z punktu widzenia KGHM nowa, złagodzona formuła podatku od kopalin nie oznacza praktycznie żadnej zmiany. To częściowo raczej mydlenie oczu. Nie zmodyfikowano bowiem stawek obowiązujących wtedy, gdy ceny miedzi poruszają się w „rozsądnych” przedziałach. Obniżono wprawdzie stawkę podatku obowiązującą dla bardzo niskich cen miedzi, np. niższych od kosztów produkcji, co jest oczywiście bardzo pozytywne, ale w swoim bazowym scenariuszu nie przewiduję takich poziomów ani w krótkim, ani w długim terminie — uważa jednak Leszek Iwaszko, analityk Societe Generale. Zarząd KGHM zgłaszał już wcześniej zastrzeżenia do formuły podatku. Ostrzegał, że jego wprowadzenie wiąże się z istotnym ryzykiem ponoszenia przez spółkę strat finansowych. Spółkę popierało ministerstwo skarbu. Czy po złagodzeniu stanowiska resortufinansów podtrzymuje obronę? Nie wiadomo. Wczoraj projekt ustawy poparł stały komitet Rady Ministrów.

— W pracach komitetu uczestniczył zarówno przedstawiciel Ministerstwa Finansów, jak i resortu skarbu, wobec czego nie widzimy potrzeby komentowania wspólnie wypracowanego stanowiska. Dalsza dyskusja będzie toczyła się podczas Rady Ministrów — mówi Magdalena Kobos, rzecznik ministerstwa skarbu. Jak podał resort finansów, nowy projekt ustawy zakłada, że — tak jak wcześniej — podatek od wydobycia niektórych kopalin przyniesie w 2012 r. budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach po ok. 2,2 mld zł.

— Wczorajszy wzrost kursu KGHM nie jest zatem reakcją na nowy projekt ustawy, a raczejodzwierciedla poprawiający się sentyment na rynku metali. Ceny miedzi rosną, płyną też dobre dane dotyczące rynku chińskiego — konkluduje anonimowo jeden z analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu