Kierunek studiów bez znaczenia

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 03-11-2014, 00:00

Poszukujemy 300 młodych talentów do zespołów w  działach usług audytowych, doradztwa biznesowego i prawno-podatkowego.

On zatrudnia: TOMASZ MIŁOSZ, dyrektor działu kapitału ludzkiego PwC

Poszukujemy 300 młodych talentów do zespołów w działach usług audytowych, doradztwa biznesowego i prawno-podatkowego. Nasza oferta jest skierowana nie tylko do absolwentów i studentów kierunków ekonomicznych, ale także np. prawników, humanistów i osób z wykształceniem technicznym.

Studentów przyjmujemy na płatne praktyki, po których część ma szansę otrzymać propozycję pracy stałej. Przyjmujemy także osoby z doświadczeniem. Co roku zwiększamy zatrudnienie o ok. 20 proc.

Najważniejsze jest dla nas to, co sobą reprezentuje kandydat — czy ma zdolność szybkiego uczenia się, jest otwarty na nowe doświadczenia i zaangażowany. Nasze zespoły rozwiązują dla klientów złożone problemy, które często wymagają spojrzenia z nowej perspektywy i innowacyjnego podejścia. Dlatego ważna jest dla nas różnorodność i innowacyjność, które łączymy z wiedzą ekspercką.

W PwC młodzi ludzie mogą liczyć na szybki rozwój, elastyczne środowisko pracy i współpracę z najlepszymi specjalistami w swoich dziedzinach. Oferowanie młodym talentom atrakcyjnego środowiska pracy i dbanie o ich wielokierunkowy rozwój jest jednym z naszych priorytetów.

Oczekiwania pracowników i stażystów są bardzo różne, więc staramy się wciąż dostosowywać do nich naszą ofertę, wychodząc z założenia, że PwC to jedna firma, ale wiele możliwości. Rocznie doświadczenie zawodowe zdobywa u nas około 500 młodych talentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane