Klamka zapadła

60 mld EUR zasili pięć polskich programów operacyjnych. Czy z trudem uchwalony unijny budżet przyczyni się do rozwoju Polski?

Klamka zapadła

Urszula Zalewska
opublikowano: 22-05-2006, 00:00

60 mld EUR zasili pięć polskich programów operacyjnych. Czy z trudem uchwalony unijny budżet przyczyni się do rozwoju Polski?

Blisko 7 proc. z 864 mld EUR unijnego budżetu trafi w latach 2007-13 do Polski w formie transferów z funduszy strukturalnych. W zeszłym tygodniu Parlament Europejski (PE) ostatecznie zaakceptował plan finansowy Wspólnoty.

Wzniosłym słowom Dalii Grybauskaite, komisarz ds. budżetu UE, o historycznym dniu dla Europy towarzyszyły wątpliwości europarlamentarzystów. Janusz Lewandowski, przewodniczący komisji budżetowej PE, zwrócił uwagę na zbyt duże różnice w pierwotnych projektach budżetu przedstawionych przez Komisję Europejską i Radę. To, jego zdaniem, powoduje redukcje w obszarach, gdzie pierwotnie zaplanowano wzrost wydatków.

Elementem kompromisu jest także planowany na 2009 r. przegląd wydatków unijnych. Zdaniem Wojciecha Roszkowskiego, reprezentującego Grupę Unii na rzecz Europy Narodów, to zbyt wczesny termin, ponieważ absorpcja środków przez nowe kraje UE może nie być pełna. A to z kolei może doprowadzić do kolejnych cięć.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, odpowiedzialne za przygotowanie systemu wydatkowania funduszy strukturalnych, przedstawiło już projekty programów operacyjnych na lata 2007-13. Najwięcej pieniędzy, które trafią do nas z Brukseli, przeznaczono na program Infrastruktura i Środowisko — ponad 21 mld EUR. Do pięciu najbiedniejszych regionów trafi 3 mld EUR, w ramach specjalnego programu Rozwój Polski Wschodniej. Całość środków — 8 mld EUR — z Europejskiego Funduszu Społecznego zasili program Kapitał Ludzki. O 1 mld EUR mniej przeznaczono na wsparcie polskich przedsiębiorstw w ramach programu Konkurencyjna Gospodarka.

Od właściwego przygotowania dokumentów programowych zależy, czy Polska wykorzysta unijny zastrzyk pieniędzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Polecane