Kleszczów zostawia za sobą przepaść

opublikowano: 04-11-2018, 22:00

Ministerstwo Finansów opublikowało prognozę dochodów podatkowych w przeliczeniu na mieszkańca dla poszczególnych gmin na 2019 r. (tzw. wskaźnik G).

Jest to podstawą do obliczenia „janosikowego”, czyli daniny, którą płacą bogate samorządy na rzecz biedniejszych. Wyróżnia się, jak zwykle, Kleszczów. Na terenie gminy znajduje się kopalnia węgla brunatnego i elektrownia Bełchatów, które zniszczyły lokalny krajobraz i rolnictwo. To jednak dzięki obecności tak dochodowego biznesu i dużego pracodawcy w gminie ma ona dochody z podatków per capita na poziomie 32 tys. zł i jest najbogatsza w Polsce (nazywana jest „polskim Dubajem”). Przepaść między Kleszczowem a innymi gminami pod tym względemjest ogromna. Kolejna gmina na liście resortu to Rząśnia — z dochodem z podatków per capita 8,4 tys. Najbiedniejszą gminą jest natomiast Potok Górny w woj. lubelskim, gdzie gminną kasę zasiliło tylko 406,76 zł. Średnia dla kraju to około 1,7 tys. zł.

31 910 zł Tyle podatków w przeliczeniu na mieszkańca trafi w 2019 r. do budżetu małej gminy wiejskiej Kleszczów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy