Klienci nabici w mieszkania

DI, PAP
05-10-2011, 07:04

Zyski deweloperów w Warszawie, Poznaniu i Krakowie w ostatnich latach wynosiły prawie połowę ceny mieszkania - wynika z raportu NBP opisanego przez „Gazetę Polska codziennie”.

Przez okres boomu mieszkaniowego deweloperzy wmawiali, że z powodu bardzo wysokich kosztów nie mogą obniżyć cen mieszkań. Tymczasem, gdyby nie ich pazerność, mieszkanie np. w Warszawie zamiast 8 tys. zł za m kw., mogłoby kosztować 5–6 tys. zł za m kw. A i tak zarobiliby przyzwoicie - czytamy w gazecie.

Największy udział w cenie poza zyskiem dewelopera mają koszty ziemi i materiałów. Deweloperzy tłumaczyli, że mieszkania muszą drożeć, bo coraz więcej kosztują ziemia i materiały. Zdrożały, ale nie na tyle, by aż tak windować ceny mieszkań.

Deweloperzy w Warszawie, Poznaniu i Krakowie zgarniali z każdego sprzedanego metra kwadratowego od 3 do 4 tys. zł. W innych miastach, np. w Gdańsku, w szczycie hossy ten zarobek wynosił 2 tys. zł, potem obniżył się do 1,5 tys. zł. W latach 2004–2008 deweloperzy zebrali najlepsze żniwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Klienci nabici w mieszkania