Klimat czyści portfele

opublikowano: 06-08-2015, 22:00

Inwestorzy mogą stracić nawet 13,8 bln dolarów na skutek zmian klimatu.

To ponad 26 razy więcej niż roczny PKB Polski. Jeżeli podczas szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się jesienią 2015 r. w Paryżu (COP21), nie zostanie zawarte porozumienie o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, inwestorom na świecie grożą poważne konsekwencje — grozi The Economist Inteligence Unit (EIU). Według tego źródła, jeśli średnia temperatura powierzchni Ziemi podniosłaby się do końca XXI w. o 6 st. Celsjusza, to wartość aktywów w portfelach prywatnych inwestorów spadnie o około 13,8 bln dolarów. Jeśli zaś ocieplenie udałoby się zatrzymać na dwóch stopniach Celsjusza, to straty wyniosą około 4,2 bln dolarów. Groźne będą nie tylko straty związane z suszami, powodziami czy huraganami, ale też spowolnienie wzrostu wartości aktywów i obniżenie ich rentowności.

— Już dziś zmiany klimatu powodują poważne koszty, szacowane przez ekspertów na około 1 proc. światowego PKB. Problem dotyczy też naszego kraju. Z danych Ministerstwa Środowiska wynika, że w pierwszej dekadzie XXI w. w Polsce bezpośrednie straty związane z globalnym ociepleniem sięgnęły 54 mld zł. Jeżeli podczas szczytu klimatycznego nie zapadną decyzje prowadzące do ograniczenia zmian klimatu, rachunek, jaki trzeba będzie za to zapłacić, będzie gigantyczny — przekonuje Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci.

Jego zdaniem, decyzje, jakie zapadną w Paryżu, będą miały poważne konsekwencje makroekonomiczne. Jeżeli zostaną wprowadzone przepisy, które doprowadzą do ograniczenia wykorzystania paliw kopalnych, to spadnie wartość koncernów wydobywczych i firm energetycznych korzystających z węgla, gazu lub ropy naftowej. [AGO]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu