Czytasz dzięki

Klub żużlowy stawia na tłum

opublikowano: 04-08-2020, 22:00

Gnieźnieński Start liczy, że przyciągnie fanów sportu motorowego. Z emisji akcji chce pozyskać 1 mln zł

Była już krakowska Wisła, była toruńska Elana. Teraz nadszedł czas na przedstawiciela niezwykle popularnego w Polsce sportu — żużla. Sportowy Klub Speedway Start (SKS Start) ma ambicje, by odznaczyć się w końcu na sportowej mapie polski. Pieniądze z emisji mają pomóc w awansie do żużlowej ekstraligi.

Piotr Mikołajczak, prezes spółki Start, liczy na fanów wyścigów
żużlowych. Klub ma za sobą 73 lata tradycji i plan na awans do ekstraligi
żużlowej.
Zobacz więcej

DLA SPORTU:

Piotr Mikołajczak, prezes spółki Start, liczy na fanów wyścigów żużlowych. Klub ma za sobą 73 lata tradycji i plan na awans do ekstraligi żużlowej. Fot. ARC

— Obecnie startujemy w pierwszej lidze żużlowej. Drużynę wystawiło stowarzyszenie, które jest głównym akcjonariuszem nowej spółki. Ta ostatnia do momentu awansu drużyny do ekstraligi żużlowej zajmować się będzie tylko kwestiami inwestycyjnymi i pomnażaniem zebranego kapitału — mówi Piotr Mikołajczak, prezes SKS Start Inwestorzy mogą objąć 20 proc. akcji za 1 mln zł, przy wyceniefirmy na poziomie 5 mln zł.

Akcje oferowane są w dwóch transzach — seria B po 3,8 zł za sztukę, a seria C p o4,22 zł za walor. Inwestorzy, którzy kupią udziały jako pierwsi, zapłacą za pakiet inwestycyjny mniej.

— Przygotowujemy się do otwarcia własnej agencji reklamowej, która w ciągu miesiąca zacznie działać na pełnych obrotach. Spółka również zajmie się sprzedażą gadżetów klubowych oraz sprzedażą części i motocykli. W kolejnych latach zajmiemy się również sprzedażą i obsługą gastronomiczną podczas zawodów sportowych — dodaje Piotr Mikołajczak.

Spółka Start została zarejestrowana w kwietniu 2020 r. Jednak główny akcjonariusz emitenta — Gnieźnieńskie Towarzystwo Motorowe Start — poprzedni rok zamknął na plusie.

— W 2019 r. towarzystwo osiągnęło 2,4 mln zł przychodów ze sprzedaży netto, pozostałe przychody operacyjne to 0,9 mln zł, natomiast koszty operacyjne wyniosły 3,1 mln zł, a pozostałe koszty operacyjne 42 tys. zł. Zysk netto w 2019 r. wyniósł 209 tys. zł. Stan aktywów to 666 tys. zł. W roku 2018 przychody i koszty były zbliżone, a zysk netto wyniósł 221 tys. zł — mówi Piotr Mikołajczak.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na razie akcje Startu kupiło 34 inwestorów. Wyłożyli w sumie300 tys. zł, co daje prawie 9 tys. zł na głowę. Spółka zakłada, że będzie w stanie wypłacać dywidendę, o debiucie na giełdzie nie myśli.

— Kwestia giełdy na razie nie jest przez nas rozważana, choć nie mówimy temu pomysłowi nie. Skupiamy się na przychodach spółki i inwestycjach. Temat dywidendy jest brana pod uwagę, bo chcemy, aby nasi akcjonariusze mieli poczucie, że dobrze zainwestowali pieniądze. Oczywiście będziemy dążyć również do tego, aby znaleźć inwestora branżowego — mówi Piotr Mikołajczak.

Przełomem dla spółki może być awans do ekstraligi.

— Sam awans do ekstraligi, pomimo że koszty będą zdecydowanie większe niż obecnie ma towarzystwo, spowoduje wzrost przychodów z praw do transmisji telewizyjnej o 1000 proc., a także z promocji miasta i zaangażowania naszych sponsorów — mówi Piotr Mikołajczak.

O awans nie będzie jednak łatwo. Po czterech kolejkach nowego sezonu Start ma na koncie dwa zwycięstwa. Poniósł tez dwie porażki. Liderem z kompletem zwycięstw jest Apator Toruń, sponsorowany przez firmę, która jest jednocześnie tytularnym sponsorem I ligi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane