KNB nie dopuściła przedstawiciela MSP do postępowania ws. UCI

Internet Securities
opublikowano: 08-03-2006, 16:52

Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) nie dopuściła do postępowania w sprawie wniosku UniCredito Italiano dotyczącego zgody na wykonywania z praw głosów do 71,03% akcji Banku BPH przedstawiciela Ministrstwa Skarbu Państwa (MSP) jako strony, powiedział w środę Krzysztof Gacek, dyrektor departamentu komunikacji Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) nie dopuściła do postępowania w sprawie wniosku UniCredito Italiano dotyczącego zgody na wykonywania z praw głosów do 71,03% akcji Banku BPH przedstawiciela Ministrstwa Skarbu Państwa (MSP) jako strony, powiedział w środę Krzysztof Gacek, dyrektor departamentu komunikacji Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„KNB nie dopuściła do udziału jako stron przedstawiciela MSP” - powiedział Gacek dziennikarzom w NBP.

Dodał, że obecnie KNB rozpatruje właściwy wniosek UCI, a konferencja prasowa – zapowiedziana na godz. 16:30 – opóźni się.

Z ustaleń agencji ISB wynika, że KNB, mając cztery jednoznaczne opinie prawne, uznała, że nie było podstaw do udziału MSP w postępowaniu.

Wcześniej z obrad komisji został wykluczony, na wniosek UCI, wiceminister finansów Cezary Mech, ponieważ według włoskiego banku nie był on bezstronny. Zastąpiła go wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

W ub. tygodniu MSP zwróciło się do KNB z prośbą do dopuszczenie przedstawiciela resortu na posiedzeniu, na którym KNB odniesie się do wniosku UniCredito Italiano dotyczącego BPH. MSP poprosiło KNB o nieudzielanie takiej zgody. Według części mediów, decyzja w sprawie wniosku nie zostanie podjęta na pierwszym posiedzeniu komisji.

UniCredito zapowiadało wcześniej, że chce w ciągu 1-2 lat przeprowadzić fuzję Banku BPH, w którym 71,03% akcji przejęło wraz z niemiecką grupą HVB, z posiadanym już w Polsce Bankiem Pekao SA. W rezultacie powstałby największy bank w Polsce kontrolujący ok. 20% rynku. Polski rząd jest przeciwny fuzji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane