KNF ostrzega przed dystrybutorem złota

opublikowano: 30-08-2017, 22:00

Inwestycje Alternatywne Profit, do niedawna notowane na NewConnect, znalazły się na liście ostrzeżeń publicznych.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wpisała 30 sierpnia na listę ostrzeżeń publicznych spółkę Inwestycje Alternatywne Profit. Podejrzewa ją o prowadzenie działalności w formie funduszu inwestycyjnego bez zezwolenia.

Mirosław Mejer, twórca IAP, należy do grona pionierów obrotu kruszcami i monetami w Polsce. Zarzutem ze strony KNF, że działalność spółki jest niezgodna z prawem, jest zaskoczony.
Zobacz więcej

PIONIER NAPIĘTNOWANY:

Mirosław Mejer, twórca IAP, należy do grona pionierów obrotu kruszcami i monetami w Polsce. Zarzutem ze strony KNF, że działalność spółki jest niezgodna z prawem, jest zaskoczony. Grzegorz Kawecki

Spółka zajmuje się detaliczną i hurtową dystrybucją złota i srebra inwestycyjnego, monet kolekcjonerskich i brylantów. Reklamuje się również jako autoryzowany przedstawiciel największych mennic świata. IAP prowadzi również emisje własnych serii sztabek i monet. W 2002 r. uruchomiła portal numizmatyczny ze sklepem internetowym, jest również właścicielem kilku innych portali. W 2013 r. rozpoczęła natomiast budowę sieci sprzedaży w największych centrach handlowych w Polsce, obecnie ma 12 placówek.

Do 11 sierpnia była notowana na NewConnect, została wykluczona z obrotu na własny wniosek, po przymusowym wykupie akcji. Powodem był fakt, że po przeprowadzonym przymusowym wykupie wszystkie akcje spółki znalazły się w posiadaniu siedmiu. Przed transakcją największymi akcjonariuszami byli: notowane na giełdzie Netmedia (32,94 proc. akcji), założyciel i prezes Mirosław Mejer (28,26 proc.) i jego żona Agnieszka (27,52 proc.). Spółka jest zaskoczona decyzją KNF.

— Nie rozumiemy decyzji KNF o umieszczeniu nas na liście ostrzeżeń. Dla nas jest to kompletne nieporozumienie. Nie jesteśmy funduszem inwestycyjnym i nie prowadzimy działalności inwestycyjnej. Handlujemy towarem wrażliwym, jakim są kruszce, więc mamy uzasadnione poczucie niesprawiedliwości. Takie działania mogą doprowadzić do utraty dobrego imienia, a klientów zupełnie niepotrzebnie zdezorientować. Złożyliśmy już zapytanie do komisji z prośbą o pilne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji i czekamy na odpowiedź — mówi Mirosław Mejer, prezes Inwestycji Alternatywnych Profit. Ze strony KNF nie uzyskaliśmy informacji, co konkretnie zarzuca spółce.

Na liście ostrzeżeń KNF w dziale „Zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa z art. 287 i art. 290-296 ustawy o funduszach inwestycyjnych” widnieje łącznie osiem podmiotów. Trzy z nich nie są zarejestrowane w Polsce, dane jednego nie są znane, a prokurator w październiku 2015 wydał decyzję o umorzeniu dochodzenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu