Czytasz dzięki

KNF poczeka na inicjatywę

opublikowano: 30-07-2019, 22:00

Nadzorca nie mówi „nie” postulatom uregulowania branży kryptowalutowej, ale przypomina, że nie ma inicjatywy ustawodawczej w tym obszarze.

Rynek kryptowalut nie jest w Polsce rynkiem regulowanym. KNF nie licencjonuje, nie rejestruje ani nie nadzoruje giełd kryptowalutowych. Organ nadzoru nad rynkiem finansowym nie jest wyposażony w narzędzia umożliwiające pomoc osobom poszkodowanym w wyniku upadku giełdy kryptowalut — podkreśla nadzorca, który przypomina, że giełdy kryptowalutowe i obrót nimi nie są częścią rynku finansowego.

Tymczasem wprowadzenie regulacji postulują niektórzy przedstawiciele branży, którą w ostatnich dniach wstrząsnął upadek giełdy BitMarket.

„Urząd dostrzega związane z obrotem kryptowalutami i realizujące się ostatnio ryzyka dla konsumentów, na które KNF zwracała wielokrotnie uwagę, jak również ryzyka związane z zagrożeniami, jakie obrót kryptowalutami generuje w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Należy jednak wskazać, że KNF nie posiada inicjatywy ustawodawczej, zwłaszcza w omawianym obszarze” — zaznacza urząd.

Komisja jest gotowa do tego, by zaopiniować potencjalny projekt ustawy, jeśli taki się pojawi (na razie nic na to nie wskazuje), ale dopóki ktoś inny nie podejmie inicjatywy ustawodawczej, KNF za „niewłaściwe i zdecydowanie przedwczesne” uznaje podejmowanie dyskusji z branżą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane