KNF wykryła manipulację na Boryszewie

KZ
opublikowano: 08-05-2013, 00:00

Nadzorca podejrzewa, że na akcjach spółki Romana Karkosika zawierano transakcje sztucznie zawyżające obrót.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) dopatrzyła się manipulacji w obrocie akcjami Boryszewa. Zapowiada, że wkrótce złoży doniesienie do prokuratury. Uwagę komisji zwrócił fakt, że od 19 do 30 kwietnia średni sesyjny wolumen obrotu wzrósł o prawie 600 proc. w porównaniu ze średnią od początku roku. Jak ustalono, zwiększony wolumen związany był z zawarciem 29 transakcji typu „cross” o łącznej wartości 306 mln zł.

Ja tobie, ty mnie

„Zlecenia typu »cross« przeznaczone są do zawierania transakcjigiełdowych między klientami jednego członka giełdy lub między członkiem giełdy a jego klientem. Stanowią one swego rodzaju formę pośrednią między zleceniami, na podstawie których realizowany jest obrót sesyjny, a zleceniami na podstawie których zawierane są transakcje pakietowe. Warunkiem zawarcia transakcji opartej na zleceniach typu »cross« jest to, że limit ceny w zleceniach musi mieścić się w aktualnym spreadzie rynkowym dla danego instrumentu finansowego. Zlecenia typu »cross« nie biorą udziału w określaniu kursu otwarcia, kursu zamknięcia lub kursu określanego w trakcie równoważenia, ani też nie podlegają realizacji ze zleceniami oczekującymi na realizację w arkuszu zleceń” — czytamy w komunikacie KNF.

Z 29 transakcji typu cross 24 zawarto pomiędzy dwoma powiązanymi ze sobą inwestorami, a na zakończenie każdej z sesji giełdowych stan posiadania akcji spółki przez obu inwestorów nie ulegał zmianie. Żaden z inwestorów nie osiągał też zysku, a łączny wolumen tych 24 transakcji wyniósł 650 mln sztuk, co stanowiło prawie trzy czwarte łącznego wolumenu obrotu na akcjach Boryszewa w tym czasie (czyli od 19 do 30 kwietnia) oraz 28,8 proc. ogólnej liczby akcji. I właśnie te okoliczności zawarcia 24 transakcji typu „cross” — w opinii KNF — wypełniają znamiona manipulacji określonej w art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy o obrocie, polegającej na składaniu zleceń i zawieraniu transakcji wprowadzających w błąd lub mogących wprowadzić w błąd co do rzeczywistego popytu i podaży, bowiem w ich wyniku nie doszło do faktycznej zmiany stanu posiadania osób zawierających transakcje.

Gra o prestiż

Po co ktoś miałby w ten sposób manipulować kursem?

— Wygenerowanie sztucznych obrotów wiążemy z kwartalną korektą składu indeksu WIG20 i współpracujemy w tym zakresie z GPW — mówi Łukasz Dajnowicz z KNF. Komitet Indeksów Giełdowych zbiera się 13 maja, a Boryszew obok GTC był wymieniany jako kandydat do opuszczenia prestiżowego indeksu. Boryszew wydał wczoraj oświadczenie, ale trudno znaleźć w nim odniesienie do szczegółowych zarzutów KNF. „Boryszew informował o postępach realizacji skupu akcji własnych (…). Poza wspomnianymi transakcjami, ani Boryszew, ani spółki od niej zależne nie uczestniczyły w transakcjach akcjami Boryszewa” — głosi oświadczenie.

Nie pierwszy spór

Potyczki z Komisją Nadzoru Finansowego to dla Romana Karkosika i jego spółek nie pierwszyzna. Górą jest raz jedna, raz druga strona. Karkosik był górą, kiedy na wokandzie była kwestia działania, lub nie, w porozumieniu z żoną Grażyną, z którą inwestor ma rozdzielność majątkową. KNF nałożyła na małżeństwo karę za niedopełnienie obowiązków informacyjnych, ale w sądzie ostatecznie wygrali małżonkowie. Sąd uniewinnił też trzech menedżerów zatrudnionychw spółkach kontrolowanych przez Romana Karkosika, oskarżonych o wykorzystanie na giełdzie informacji poufnej, związanej z pojawieniem się inwestora w akcjonariacie NFI Midas. Za wpadki na kontraktach terminowych i opcjach walutowych kary od KNF zebrał natomiast kontrolowany przez inwestora Hutmen (150 tys. zł) i Alchemia (300 tys. zł). Komisja napiętnowała spółki za niewłaściwy sposób informowania rynku o tych transakcjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane