Kobiety biznesu, łączcie się! [PODCAST]

opublikowano: 17-12-2021, 06:00

Wiecie, ile lat potrzeba do równouprawnienia płci w Unii Europejskiej? 60. Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn sięgają 14,1 proc. a w emeryturach ponad 29 proc. 15 grudnia Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie, by podjęły praktyczne środki, które zapewnią kobietom równy dostęp do rynku pracy i zatrudnienia oraz równe wynagrodzenie i równe prawa pracownicze. A my właśnie zakończyliśmy w Pulsie Biznesu coroczny projekt 100 Kobiet Biznesu, w którym wyróżniamy przedsiębiorcze panie.

Unia Europejska chciałaby do końca tej dekady zwiększyć poziom zatrudnienia kobiet do 78 proc. i zmniejszyć lukę w aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn, która dziś wynosi 12 proc., o połowę. Czy w Polsce sprzyja temu 500+? Czy kobiety prezeski robią coś, żeby luka płacowa była mniejsza? O badaniach na ten temat mówi dr hab. Iga Magda, profesor SGH i wiceprezeska Instytutu Badań Strukturalnych.

W tym roku Giełda Papierów Wartościowych wprowadziła bardzo ciekawe zapisy w kodeksie dobrych praktyk. Jak firmom idzie ich wdrażanie i ile czasu potrzeba, żeby zrobiły to wszystkie notowane spółki? Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów GPW, mówi, jakie zmiany wprowadził w tym roku kodeks dobrych praktyk.

Choć zawartego w kodeksie dobrych praktyk wymogu 30 proc. pań w zarządzie nie spełnia Bank BNP Paribas, to jest blisko, bo na 9 osób są dwie wiceprezeski. Izabela Tworzydło, dyrektorka departamentu komunikacji korporacyjnej Banku BNP Paribas, opowiada o tym, co się w sprawie kobiet ciekawego dzieje w jej banku i w Polsce.

Z raportu Eurofundu i centrum badawczego KE wynika, że luka w aktywności zawodowej się zmniejsza, a co ważniejsze dużo kobiet pracuje w zawodach przyszłości, natomiast w tych, które zanikają, jest więcej mężczyzn. Technologia to na pewno sektor z przyszłością, a jest w Polsce pewna pani, która bardzo wspiera kobiety działające na tym polu. To dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca fundacji edukacyjnej Perspektywy, która zainicjowała konferencje Women in Tech Summit, największe w regionie wydarzenie, w którym rokrocznie bierze udział kilka tysięcy kobiet czy akcję Dziewczyny na politechniki.

A co z dziewczynkami? Smart Bee Club, firma, która robi zabawki STEM, czyli z obszaru nauki, technologii, inżynierii i matematyki, wspiera naukę kodowania u dziewcząt. Dorota Ossowska, współzałożycielka Smart Bee, uważa matematykę za królową nauk i złości się, jak ktoś twierdzi, że to przedmiot dla chłopców. W firmie panuje równouprawnienie, parytety i równe płace. Kto jest częściej klientem Smart Bee: rodzice chłopców czy dziewczynek?

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/podcasty i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane