Kolej wyciąga rękę po kasę do rządu

ET
opublikowano: 18-03-2009, 12:53

Rząd ma kolejny poważny problem na głowie: 100 tys. pracowników PKP i dołujące spółki spod szyldu kolei państwowych.

Przez wiele miesięcy kolejarze zapewniali, że swoje problemy rozwiążą sami. Dzisiaj mówią otwarcie: nie damy rady, rządzie daj pieniądze. Andrzej Wach, prezes PKP przyznał, że bez pieniędzy publicznych nie uda się rozwiązać problemów PKP Cargo, przewoźnika towarowego, który zatrudnia około 35 tys. ludzi. W ubiegłym roku spółka miała 176 mln zł. Krzysztof Tchórzewski, poseł PiS, kolejarz z zawodu, uważa, że bez pomocy rządu spółka stoczy się w przepaść. Dofinansowania wymaga zresztą cała kolej.

- Bez pomocy publicznej potencjał przewozowy w kolei zmniejszy się o 30 proc. – mówi poseł Tchórzewski.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury przedstawił dezyderat, w którym proponuje dofinansowanie kolei państwowych.

- Pomoc publiczna jest powszechnie stosowanym narzędziem w Unii Europejskiej. We Francji w ubiegłym roku odpowiednik PKP Cargo otrzymał 1,5 mld euro z budżetu, na Słowacji równowartość 600 mln zł, porównując potencjał kolei słowackich i PKP Cargo jest to rząd wielkości 1,5 mld zł – mówi Krzysztof Tchórzewski.

Właśnie o taką kwotę dla przewoźnika towarowego proponuje zasilić kasę przewoźnika.

- Wyniki przewozowe za styczeń, luty i piętnaście dni marca, pokazują, że przewozy spadają w sposób dramatyczny. Jeśli taka tendencja się utrzyma strata PKP Cargo na koniec roku wyniesie 500 mln zł – mówi poseł PiS.

Andrzej Wach uważa, że przewoźnik musi zwolnić kilka tysięcy pracowników. Obecnie 5 tys. osób z załogi PKP Cargo znajduje się na tzw. nieświadczeniu pracy, czyli nie przychodzi do pracy i pobiera 60 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Zarząd spółki zdecydował się na takie rozwiązanie, gdyż jest to tańszy sposób szybkiego ograniczania kosztów niż zwolnienia, które wiążą się z koniecznością wypłacenia łącznie 9 miesięcznych pensji zagwarantowanych przez zakładowy układ pracy. Przewoźnik wyliczył, że nieświadczenie pracy przez 10 tys. pracowników pozwala na oszczędności rzędu 200 mln zł rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Kolej wyciąga rękę po kasę do rządu