Kolejna odsłona skandalu w Rockbridge TFI

opublikowano: 30-10-2018, 11:24

Portal Business Insider Polska przedstawił traskrypcję rozmów Jakuba Ryby z dwoma byłymi pracownikami Rockbridge TFI, w której sugerował, jak zarządzać aktywami, by towarzystwo odnosiło z tego jak największe korzyści.

Rozmowa została nagrana. Jej treść stanowią wskazówki, dotyczące np. tego, jak kupować i sprzedawać akcje wybranych spółek, aby możliwe było naliczenie i pobranie tzw. success fee, czyli opłaty za wynik funduszu przekraczający określony próg. 

Rozmowa Jakuba Ryby z dwoma pracownikami Rockbridge TFI została nagrana.
Zobacz więcej

Nagrane

Rozmowa Jakuba Ryby z dwoma pracownikami Rockbridge TFI została nagrana. Fot: Fotolia

To ciąg dalszy sprawy, opisanej przez portal kilka dni temu. Wówczas władze Rockbridge TFI na te rewelacje odpowiedziały, że to nieprawda i insynuacje.

Dziś w kolejnym oświadczeniu towarzystwo wyraziło ubolewanie, że Jakub Ryba wypowiadał się w sposób daleki od standardów Rockbridge TFI. Z "rozczarowaniem" przyjęto też fakt, że dwóch były pracowników towarzystwa 18 września 2017 r. potajemnie nagrało rozmowę i "ewidentnie nią sterowało". 

Jak zaznaczono, przez ponad rok żaden z nich nie zgłosił treści rozmowy ani do inspektora nadzoru, ani do zarządu czy rady nadzorczej. Zawiadomiony nie został też KNF.

Podtrzymano też twierdzenie o nieprawdziwości tez, zawartych we wcześniejszym artykule.

Jakub Ryba, który wówczas był w zarządzie towarzystwa, obecnie przebywa w areszcie w związku ze sprawą przejęcia EGB przez GetBack.

Rockbridge TFI zarządza aktywami o wartości 1,97 mld zł. Spółka jest pośrednio kontrolowana przez Altus TFI, który zamierza stopniowo przetransferować kilkanaście funduszy do podmiotu zależnego, by ograniczyć ryzyko regulacyjne.

Wobec Altus TFI toczy się postępowanie KNF w przedmiocie bieżącego nadzoru przez towarzystwo nad wykonywaniem przez GetBack zarządzania portfelami wierzytelności sekurytyzacyjnych funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

We wrześniu Business Insider Polska napisał, że na posiedzeniu w październiku KNF odbierze licencję na zarządzanie FIZ-ami nie tylko Altusowi, ale również Trigonowi. Spotkało się to z ostrą reakcją władz obu towarzystw, a także dementi ze strony nadzoru. 

Najbliższe posiedzenie KNF zaplanowane jest na wtorek 30 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu