Kolejne spadki na Wall Street

opublikowano: 03-10-2013, 22:08

Amerykańskie giełdy spadały w czwartek drugą sesję z rzędu.

Inwestorów do sprzedawania akcji zachęcały przede wszystkim obawy o przedłużający się government shutdown, pat w debacie o podniesieniu limitu zadłużenia i wiążące się z tym ryzyko obniżenia ratingu kredytowego kraju.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Swój udział w przecenie miały też opublikowane w czwartek dane o kondycji branż pozaprzemysłowych. Tak zwany indeks ISM dla usług spadł we wrześniu mocniej niż oczekiwano do 54,4 pkt z 58,6 pkt miesiąc wcześniej. Średnia prognoz zakładała zniżkę wskaźnika do 57,4 pkt.

Nastrojów za to nie był w stanie poprawić za lepszy od oczekiwań odczyt z rynku pracy. Liczba nowych bezrobotnych wzrosła „jedynie” o 1 tys. do 308 tys. podczas gdy ekonomiści zakładali wartość na poziomie 315 tys.

Patrząc na amerykańskie giełdy przez pryzmat sondażu American Association of Individual Investors, z parkietem nie jest tak źle. Mimo niepokojących informacji z otoczenia, wzrósł w bieżącym tygodniu odsetek inwestorów z byczym nastawieniem (do 37,8 proc.) zaś „niedźwiedzi” spadł o 30,07 proc.

Wszystkie 10 grup wchodzących w skład indesu S&P500 notowało spadki. W gronie 30-tu największych amerykańskich blue chipów ze średniej przemysłowej Dow Jones najmocniej na wartości traciły papiery Boeinga, przecena momentami sięgała ponad 2,5 proc.

Nieudany dzień mieli posiadacze akcji koncernu farmaceutycznego Eli Lilly. Kurs spadał nawet o ponad 3,4 proc. po tym jak firma ostrzegła, że spowolnienie na rynkach wschodzących i osłabienie jena staną się poważnym wyzwaniem dla realizacji zakładanego planu sprzedaży na 2014 r. Prognozowane przychody mają sięgnąć przynajmniej 20 mld USD.

Ponad 11-proc. spadek kursu stał się udziałem papierów Zale Corp. Detalista biżuteryjny zarejestrował emisję ponad 11 mln akcji w związku ze sprzedanymi w 2010 r. warrantami. Jak napisał dziennik Wall Street Journal, firma private equity Golden Gate Capital ma prawa do ich nabycia po 2 USD za walor, podczas gdy aktualna cena na giełdzie kształtuje się na poziomie 14 USD.

Na zamknięciu sesji indeksy DJ IA i S&P500 traciły po 0,9 proc. zaś Nasdaq zniżkował o 1,07 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Kolejne spadki na Wall Street