Kolejny bank rezygnuje z franka

MARCIN KRASOŃ
opublikowano: 24-10-2011, 00:00

INWESTYCJE

Deutsche Bank PBC zrezygnował z ograniczenia dostępności kredytów hipotecznych we franku szwajcarskim poprzez minimalny wymagany dochód w wysokości 50 tys. zł. Ale nie znaczy to, że od teraz o kredyt we franku będzie w tym banku łatwiej, wręcz przeciwnie.

DB PBC całkowicie wycofał się z finansowania w szwajcarskiej walucie, a sposób, w jaki to uczynił, jest radykalny. Bank nie tylko zaprzestaje przyjmowania nowych wniosków, ale również odrzuca wszystkie te, które są już procesowane. Zmiana wchodzi w życie natychmiast, od 21 października.

Wcześniej z udzielania kredytów hipotecznych we franku wycofały się Alior Bank, Bank BPH, mBank i MultiBank, a Nordea do 15 tys. zł netto (dla całego gospodarstwa domowego, bez względu na liczbę osób) podniosła próg dochodowy. CHF znajdziemy też w cenniku PKO Banku Polskiego, ale atrakcyjność jego oferty (marże ponad 6 pkt proc.) pozwala nam spuścić na nią zasłonę milczenia.

W ostatnich miesiącach frank praktycznie zniknął z ofert banków. Ale ostatnie dostępne dane statystyczne Związku Banków Polskich (za drugi kwartał) pokazały, że frank nadal trzymał się mocno. Jego wartościowy udział w rynku wzrósł z 6,1 proc. w okresie styczeń-marzec do 7,5 proc. w okresie kwiecień-czerwiec. W drugim kwartale Polacy pożyczyli we frankach łącznie ponad 1 mld zł.

MARCIN KRASOŃ

Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN KRASOŃ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy