Kolejny "gołębi" sygnał z EBC

opublikowano: 04-03-2021, 13:08

Klaas Knot z Rady Prezesów EBC określił wzrost rentowności obligacji jako „pozytywne wydarzenie”, odzwierciedlające oczekiwanie poprawy sytuacji gospodarczej.

- Są powody, aby optymistycznie patrzeć na drugą połowę tego roku kiedy lockdown zostanie zniesiony – powiedział Knot podczas internetowej dyskusji panelowej. – To, co robi rynek, to uwzględnia w cenach ten optymizm – dodał.

Wzrost rentowności obligacji skarbowych na największych rynkach tłumaczony był spodziewanym wzrostem inflacji. Obudził obawy, że banki centralne zostaną zmuszone do ograniczania wsparcia gospodarek. Rentowności obligacji 10-letnich Grecji i Włoch wzrosły o ponad 15 pkt. bazowych w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego od pewnego czasu wysyłają „gołębie” sygnały, dając do zrozumienia, że są w stanie kontrolować ryzyko dalszego wzrostu stóp przez interwencje słowne, w tym zobowiązanie do zwiększonych zakupów obligacji na rynku.

Wcześniej w tym tygodniu wiceprezes Luis de Guindos przekonywał, że rentowności wzrosły, bo były bardzo niskie, a szef Bundesbanku Jens Weidmann argumentował, że skala wzrostu rentowności nie jest aż tak duża, aby budziła obawy.

Knot wysłał podobny sygnał.

- Kiedy Rada Prezesów EBC będzie dyskutowała na ten temat w przyszłym tygodniu, punktem wyjścia powinno być to, że stopy rynkowe odzwierciedlają poprawę perspektyw wzrostu i wyższe oczekiwania inflacyjne. To jest samo w sobie pozytywne wydarzenie – stwierdził.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane