Kolejny poślizg emisji Polic

opublikowano: 21-11-2019, 22:00

Spółka znów wydłużyła zapisy na nowe akcje z prawem poboru — akcjonariusze wciąż nie podjęli ostatecznych decyzji.

Kontrolowane w 66 proc. przez Grupę Azoty zakłady chemiczne w Policach planują wypuścić akcje serii C, dzięki czemu mają uzyskać 1,122 mld zł brutto. Pieniądze będą przeznaczone na jedną z największych inwestycji petrochemicznych w kraju — realizację Projektu Polimery Police. Zapisy na nowe akcje z prawem poboru trwają i początkowo miały się zakończyć 19 listopada. Dwa tygodnie temu termin wydłużono jednak o trzy dni, do 22 listopada. To okazało się niewystarczające, bo w czwartek zarząd Polic zdecydował, że zapisy potrwają aż do 9 grudnia.

Zdaniem Wojciecha Wardackiego, prezesa Grupy Azoty i zakładów w
Policach, dzięki Projektowi Polimery Police za kilka lat segment tworzyw
sztucznych będzie odpowiadał za jedną trzecią całej sprzedaży grupy.
Zobacz więcej

STRATEGICZNE POLIMERY:

Zdaniem Wojciecha Wardackiego, prezesa Grupy Azoty i zakładów w Policach, dzięki Projektowi Polimery Police za kilka lat segment tworzyw sztucznych będzie odpowiadał za jedną trzecią całej sprzedaży grupy. Fot. Marek Wiśniewski

„Ze względu na docierające informacje dotyczące przedłużających się procesów decyzyjnych po stronie głównych akcjonariuszy, i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych akcjonariuszy, spółka podjęła decyzję o wydłużeniu okresu zapisów” — tłumaczy cytowany w komunikacie prezes Wojciech Wardacki.

Jego zdaniem dłuższy okres zapisów pozwoli akcjonariuszom spółki z Polic zakończyć formalne procesy, a nie wpłynie na harmonogram realizacji projektu. Chodzi w szczególności o „proces budowy struktury finansowania”, który ma się zakończyć najpóźniej w styczniu 2020 r. Znaczącymi akcjonariuszami zakładów z Polic, poza Grupą Azoty, są podległerządowi podmioty: OFE PZU Złota Jesień, która ma 16,26 proc. akcji, oraz Agencja Rozwoju Przemysłu z pakietem 8,81 proc., 5,01 proc. należy bezpośrednio do skarbu państwa. Wątpliwości dotyczące udziału w emisji pojawiły się też w Grupie Azoty. Jej akcjonariusze głosowali 8 listopada. Za uchwałą opowiedziało się 62,38 proc. obecnych na walnym, ale 24,85 proc. powiedziało „nie”.

Przeciw objęciu akcji Polic oddano głos z prawie 19,66 mln akcji, czyli dokładnie tylu, ile jest w posiadaniu rosyjskiego Acronu. Zresztą zaraz po głosowaniu jego przedstawiciel zgłosił oficjalny sprzeciw wobec uchwały. Daje on inwestorowi prawne podstawy do wystąpienia do sądu przeciwko decyzji walnego. Sporo było też akcjonariuszy niezdecydowanych. Od głosu wstrzymali się posiadacze ponad 10,1 mln akcji, czyli prawie 12,77 proc. 13 listopada rada nadzorcza Grupy Azoty zgodziła się na zakup przez spółkę akcji z nowej emisji Polic oraz na zbycie praw poboru. Zarząd ogłosił zaś, że wykona postanowienia uchwały i przystąpi do emisji. Projekt Polimery Police to przedsięwzięcie, którego szacowany budżet ma wynieść około 1,5 mld EUR, z czego 1,2 mld EUR mają stanowić nakłady inwestycyjne, czyli m.in. wynagrodzenie wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze i skapitalizowane koszty wynagrodzeń. Reszta to koszty funkcjonowania spółki celowej Grupa Azoty Polyolefins, koszty finansowe w okresie budowy oraz zakładane rezerwy na obsługę zadłużenia.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu