Kolejny rok CD Projektu

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

To czwarty z rzędu rok, gdy CD Projekt wygrywa główną kategorię zestawienia Giełdowa Spółka Roku 2018. Można się zastanawiać, na ile lat spółka zdominowała ranking i czy są ku temu rzeczywiście podstawy?

MARCIN ZIELIŃSKI, partner w Dziale Audytu EY

 Odpowiedź daje chyba sama giełda. Choć w 2018 r. warszawska giełda nie zachwycała, to CD Projekt wręcz przeciwnie. Obecnie kapitalizacja rynkowa firmy wynosi 18,5 mld zł, a w czerwcu 2018 r. przekroczyła nawet 20 mld zł, gdy kurs akcji wspiął się powyżej psychologicznego poziomu 200 zł. W całym okresie dominacji spółki w rankingu GSR, kurs akcji poszybował z 20-25 zł w pierwszej połowie 2016 r. do około 190 zł obecnie. Rezultat jest taki, że CD Projekt jest obecnie najbardziej wartościową polską firmą prywatną notowaną na GPW.

Spółka roczne wyniki opublikuje 27 marca, ale już teraz na podstawie wyników za trzy kwartały 2018 r. widać, że inwestorzy tak wysoko wyceniają przede wszystkim przyszłość tej spółki związaną z oczekiwanym sukcesem gry „Cyberpunk 2077”, nad którą obecnie pracuje ponad 400 osób i co do której CD Projekt podpisał umowy na jej dystrybucję już w prawie 30 krajach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych. Sierpniowy pokaz 48-minutowego fragmentu rozgrywki z tej gry zrobił jak widać ogromne wrażenie nie tylko na graczach i mediach branżowych. Przychody za trzy kwartały 2018 r. (340 mln zł) są niższe o 104 mln zł wobec 2017, co identycznie przełożyło się na wynik brutto niższy o 104 mln w tym okresie 2018 (87 mln zł) wobec analogicznego okresu 2017 r. (191 mln zł). Niezmiennie imponuje natomiast suma zgromadzonych środków pieniężnych na rachunkach bankowych, która wynosiła 601 mln zł na koniec trzeciego kwartału 2018 r., pomimo środków wydatkowych w trakcie 2018 r. na nabycie Strange New Things oraz Spokko.

Drugie miejsce na podium w tegorocznej edycji Giełdowej Spółki Roku należy do Selvity, która jest krakowską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych oraz budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Selvita wygrała kategorię innowacyjność oraz zajęła drugie miejsce zaraz za głównym zwycięzcą w kategorii perspektywy rozwoju — zapewne ze względu na wysokie zaawansowanie projektów SEL24, będącego w I/II fazie badań klinicznych oraz SEL120, który może być potencjalnie zastosowany w złośliwych nowotworach hematologicznych i guzach litych. Przychody ze sprzedaży Selvity po trzech kwartałach 2018 r. wyniosły blisko 57 mln zł, co wraz z dotacjami na poziomie 20 mln zł nie wystarczyło jeszcze na pokrycie wszystkich kosztów operacyjnych i stąd strata na poziomie operacyjnym w wysokości 4,7 mln zł. Niemniej jednak pozwala to wyceniać Selvitę na poziomie bliskim historycznego maksimum (900 mln zł).

Ostatnie miejsce na podium rankingu zajęła firma Dino Polska, która wygrała kategorię sukces w ubiegłym roku oraz była trzecia w kategorii perspektywy rozwoju. Firma koncentruje się na prowadzeniu sieci już blisko 1000 supermarketów spożywczych pod marką Dino, głównie w zachodniej Polsce, w mniejszych miastach. Przypomnijmy, że firma przebojem wdziera się właśnie do grona spółek z indeksu WIG20. W trakcie pierwszej oferty publicznej w kwietniu 2017 r. inwestorzy kupowali akcje Dino średnio po 34 zł, podczas gdy obecnie ich kurs wynosi już 110 zł, a kapitalizacja sięga 11 mld zł. Przychody po trzech kwartałach 2018 r. wzrosły aż o 1 mld zł w stosunku do porównywalnego okresu 2017 r. Wpływ na ten wzrost miało nie tylko 120 nowo otwartych marketów, ale też imponujący wzrost sprzedaży tzw. like-for-like (z powierzchni porównywalnej) na poziomie 12,4 proc., stymulowany z jednej strony programem 500+, a z drugiej ograniczany działaniami bardzo mocnej zagranicznej konkurencji w postaci choćby Biedronki czy Lidla.

Walka o kolejne miejsca w głównym rankingu była bardzo wyrównana. Aż trzy spółki zajęły bowiem ex aequo miejsce czwarte: Comarch, Wirtualna Polska Holdings oraz CCC, które wygrało także kategorię kompetencje zarządu oraz było trzecie w kategorii sukces w ubiegłym roku.

Na kolejnych miejscach rankingu ponownie możemy odnaleźć albo przedstawicieli nowoczesnych technologii, takich jak 11 bit studios — kolejny producent gier komputerowych (drugie miejsce w głównym rankingu 2 lata temu) czy Vigo System (światowy lider w produkcji niechłodzonych fotonowych detektorów podczerwieni) albo zdecydowanych liderów swoich branż, których również od lat doceniają inwestorzy oraz czytelnicy pb.pl i Bankier.pl, jak Cyfrowy Polsat i LPP.

Znamienne jest, że w tym roku wśród wyróżnionych w głównym rankingu nie ma żadnego przedstawiciela instytucji finansowej (banku czy ubezpieczyciela), a także żadnego podmiotu w którym istotny udział miałby skarb państwa. Zdecydowana większość wyróżnionych to znane w Polsce od wielu lat spółki, co roku wysoko oceniane w rankingu Giełdowa Spółka Roku, jednocześnie należące do najbardziej wartościowych prywatnych polskich spółek. Ranking według ich obecnej kapitalizacji giełdowej wyglądałby następująco: CD Projekt 18 mld zł, Cyfrowy Polsat 16 mld zł, LPP 15 mld zł, Dino Polska 11 mld zł, CCC 8 mld zł. Są one nawet po kilka razy więcej warte niż np. wielkie koncerny energetyczne, jak Tauron czy Energa (każdy po 4 mld zł).

To bardzo dobrze świadczy o świetnej kondycji prywatnych polskich przedsiębiorstw i prowadzących ich charyzmatycznych polskich przedsiębiorcach posiadających jasną wizję i strategię, a także konsekwencję w codziennym działaniu, dzięki czemu mogą z powodzeniem rywalizować w branżach, które dotąd były domeną spółek z zupełnie innych rejonów świata. Wiele z tych sukcesów jest realizowanych poprzez ekspansję międzynarodową po tym, jak osiągnięto sukces na rynku polskim. Cieszmy się zatem, że na warszawskiej giełdzie jest wiele podmiotów, które rozwijają się bardzo intensywnie, wyróżniając się świetnymi wynikami finansowymi, są mądrze zarządzane, realizują umiejętnie dobraną strategię, a przede wszystkim stale pracują nad zwiększaniem swojej wartości dla akcjonariuszy, co jest w ostatnich latach bardzo doceniane w ramach rankingu Giełdowa Spółka Roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane