Zwycięzca nie bierze wszystkiego

opublikowano: 13-03-2019, 22:00

Wiara w CD Projekt jest na tyle silna, że producent gier już czwarty rok z rzędu może się cieszyć tytułem Giełdowej Spółki Roku. Z każdym rokiem o tytuł jest jednak coraz trudniej.

Kup raport Giełdowa Spółka Roku 2018 w wersji elektronicznej>>

W 2015 r. spółka zdobyła w rankingu głównym 87,76 pkt., wyprzedzając CI Games o ponad 3 punkty. Wygrała również w kategoriach „sukces” i „innowacyjność produktów i usług”, a jej perspektywy nagrodzono drugą lokatą. W 2016 r., kiedy nie przebrzmiało jeszcze echo rekordowych dla firmy wyników za 2015 r. (zysk netto wyniósł 342 mln zł), a „Wiedźmin” przyniósł kolejne ćwierć miliarda złotych czystego zysku, spółka została oceniona na rekordowe 93,88 pkt. Rywali wręcz znokautowała — drugie w klasyfikacji 11bit Studios wyprzedziła o ponad 6 pkt. CD Projekt wygrał kategorię „perspektywy rozwoju” oraz ponownie „innowacyjność”, a w pozostałych zajął drugą lokatę. W 2017 r. zarysował się już jednak trend spadkowy — punktów w rankingu ogólnym było mniej niż rok wcześniej (89,14 pkt.), choć przewaga nad drugim w zestawieniu CCC była tylko nieco mniejsza niż w poprzedniej edycji (niespełna 6 pkt.).

Tym razem spółka nie wygrała w kategoriach „innowacyjność” (była druga) i sukces (również druga pozycja), najwyżej oceniono natomiast kompetencje zarządu. W przypadku perspektyw eksperci mieli moment zawahania, bo CD Projekt zajął dopiero 9. miejsce w tej kategorii. W zestawieniu za ubiegły rok to jednak właśnie ocena perspektyw stanowiła najmocniejszy filar spółki, a wzmacniały go także wysoko oceniane kompetencje zarządu (2 pozycja). Firma wciąż jest uważana za bardzo innowacyjną, ale pod tym względem na giełdzie są już lepsi (Selvita i Oncoarendi). Sukcesu w 2018 r. wielkiego nie było (były nawet niewielkie porażki), dlatego w tej kategorii CD Projekt zajął dopiero 19 lokatę. Piętą achillesową są nadal relacje z inwestorami — w tej kategorii spółka poza 2016 r. zbierała relatywnie najniższe noty. Ocena za 2018 r. pozwoliła na zajęcia zaledwie 23 miejsca, w 2017 r. była to 15 lokata, w 2015 dopiero 41. Suma ocen z pięciu kategorii dała 80,71 pkt. w rankingu ogólnym — tylko 0,14 pkt. więcej niż zebrała Selvita.

Ta ostatnia spółka przebojem wdarła się do czołówki, punktując wysoko przede wszystkim w kategorii „innowacyjność” (1 miejsce) i perspektywy rozwoju (2 miejsce). Ma też nieźle oceniany zarząd i sprawnie prowadzone relacje z inwestorami. Nieco inną charakterystykę ma Dino Polska, które innowacyjnością nie rzuca na kolana, cenione jest natomiast za odnoszone już sukcesy i znakomite perspektywy.

Jak powstał ranking

Już po raz 20. specjaliści rynku kapitałowego stworzyli ranking spółek z głównego parkietu GPW. Na zlecenie „PB” Kantar TNS przepytał 98 specjalistów, którzy mają wpływ na decyzje inwestorów — analityków, doradców i maklerów.

W sondażu przeprowadzonym w grudniu 2018 r. oraz styczniu i lutym 2019 r. obiektem szczegółowej oceny respondentów były najbardziej płynne spółki, wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 oraz sWIG80. Ankietowani wystawiali noty w kategoriach: kompetencje zarządu, innowacyjność produktów i usług, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju. Eksperci mieli też za zadanie odpowiedzieć, czy — ich zdaniem — każda ze spółek odniosła sukces w 2018 r. Na podstawie ocen w pięciu kategoriach powstał główny ranking. Zapytaliśmy ponadto o znajomość pozostałych notowanych firm. W głównym rankingu uwzględniliśmy te podmioty, które oceniło przynajmniej dwóch ekspertów, a poziom ich znajomości wyniósł przynajmniej 33 (w skali od 1 do 100). Oceny wystawiano w 7-punktowej skali, według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielanych spółce punktów. Wyniki sondażu były uszeregowane według wartości średniej ocen. W rankingu głównym o kolejności w pierwszej dziesiątce decydowały doatkowo wyższe miejsca w poszczgólnych kategoriach, a w podrankingach drugim kryterium był wynik w rankingu głównym. Dla większej przejrzystości podrankingów i rankingu ogólnego średnie ocen były przeliczone na skalę 100-punktową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane