Koło ratunkowe dla przetargów

opublikowano: 12-04-2018, 22:00
aktualizacja: 13-04-2018, 12:05

Cyfryzacja zamówień publicznych ma poślizg, więc powstaje miniportal, który przejściowo posłuży zamawiającym i oferentom.

W czwartek pisaliśmy, że nie wszyscy są gotowi na elektronizację zamówień publicznych, która ma ruszyć 18 października, i planowane jest rozwiązanie przejściowe, które pozwoli uniknąć paraliżu przetargów. Tego samego dnia Urząd Zamówień Publicznych (UZP) oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) potwierdziły, że jest spore ryzyko poślizgu.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

„Z uwagi na skalę procesu istnieje ryzyko, że pełne wdrożenie kompleksowego rozwiązania pozwalającego na profesjonalne i w pełni zautomatyzowane prowadzenie całego procesu udzielenia zamówienia publicznego łącznie z jego monitoringiem (wdrożenie centralnej platformy e-zamówień i portali e-usług) może wymagać więcej czasu” — czytamy w komunikacie MPiT.

Dlatego powstaje miniportal e-zamówień, który ma umożliwić komunikację elektroniczną między zamawiającymi a wykonawcami. „Podmioty ubiegające się o udzielenie zamówienia publicznego będą mogły składać do zamawiających w sposób bezpieczny, przede wszystkim oferty jak również wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz oferty wstępne. Narzędzie to będzie szczególnie przydatnezamawiającym, którzy nie posiadają własnych narzędzi informatycznych do obsługi postępowań o udzielenie zamówienia publicznego” — podało ministerstwo. Rozwiązanie ma bazować na Biuletynie Zamówień Publicznych i usługach e-PUAP.

„Zaawansowane działania związane z przygotowaniem miniportalu e-zamówień prowadzone są przez Urząd Zamówień Publicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Cyfryzacji” — podał UZP.

Wersja testowa ma powstać nie później niż w sierpniu 2018 r., a od 1 października będą z niej mogli korzystać wszyscy zamawiający. Rozwiązanie to będzie funkcjonować do momentu pełnego wdrożenia modelu docelowego, zakładającego istnienie centralnej platformy e-zamówień, z którą zintegrowane będą portale e-usług. Przypomnijmy, że umowę z wykonawcą platformy e-zamówień Ministerstwo Cyfryzacji podpisało 6 kwietnia. Do 15 maja ma powstać projekt techniczny oraz standard usług i danych platformy. Następnie zostaną one udostępnione zamawiającym i dostawcom portali e-usług w celu umożliwienia im integracji z centralną platformą. MPiT poinformowało jednocześnie, że planowane są prace nad stworzeniem państwowego portalu e-usług, który będzie stanowił istotny instrument w polityce zakupowej państwa. UZP i MPiT pracują też nad regulacjami prawnymi, dzięki którym elektronizacja zamówień w zakresie przetargów o wartości poniżej progów UE ma zostać opóźniona.

„Zalety tego rozwiązania to lepsze przygotowanie się mniejszych podmiotów, szczególnie z sektora MSP, do elektronizacji zamówień, w tym do posiadania podpisu elektronicznego” — głosi komunikat MPiT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu