Komisja Europejska chce być bardziej "przejrzysta"

Polska Agencja Prasowa SA
09-11-2005, 18:03

Komisja Europejska przyjęła w środę tzw. inicjatywę przejrzystości, która ma doprowadzić do większej jawności tego, co się dzieje w instytucjach europejskich. W szczególności przedmiotem zainteresowania od dawna jest to, do kogo ostatecznie trafiają unijne fundusze, zwłaszcza dopłaty w ramach polityki rolnej czy polityki regionalnej.

Komisja Europejska przyjęła w środę tzw. inicjatywę przejrzystości, która ma doprowadzić do większej jawności tego, co się dzieje w instytucjach europejskich. W szczególności przedmiotem zainteresowania od dawna jest to, do kogo ostatecznie trafiają unijne fundusze, zwłaszcza dopłaty w ramach polityki rolnej czy polityki regionalnej.

Do początku przyszłego roku ma być opublikowana "zielona księga" o tym, jak sprawić, by sposób wydawania unijnych pieniędzy był bardziej przejrzysty. Większa jawność ma też dotyczyć działalności niezliczonych lobbystów w instytucjach UE i tego, jaki jest ich wpływ na podejmowanie decyzji. Komisja liczy, że w tych sprawach zostaną przyjęte wiążące prawnie standardy, czyli na przykład obowiązek rejestracji lobbystów.

W ten sposób Komisja Europejska reaguje na wyniki sondaży, które pokazują, że spada zaufanie obywateli UE do unijnych instytucji.

Ujawnienie beneficjentów unijnych funduszy rolnych należy obecnie do poszczególnych krajów członkowskich, ale nie kwapią się one z ujawnieniem tych danych. Zrobiło to w różnym stopniu osiem krajów - w Wielkiej Brytanii na przykład okazało się, że z unijnych funduszy rolnych korzysta w ogromnym stopniu rodzina królewska. Listy takiej nie opublikowała Polska, ani Francja, czyli największy beneficjent funduszy rolnych.

Nie oglądając się na poszczególne kraje, Komisja zamierza w pierwszej połowie przyszłego roku sama stworzyć portal internetowy, w którym zamieści informacje o beneficjentach funduszy będących w wyłącznej gestii Komisji Europejskiej (ok. 17 proc. budżetu UE), o których danymi Komisja dysponuje.

Komisarz ds. administracyjnych Siim Kallas, który zaprezentował inicjatywę, przyznał, że Komisja może niewiele zrobić, by ujawnić beneficjentów wszystkich unijnych funduszy, ale liczy w tej sprawie na nacisk opinii publicznej.

Inicjatywa dotyczy też ujawnienia poczty służbowej urzędników UE. W tej sprawie komisarz ds. stosunków instytucjonalnych i strategii komunikowania Margot Wallstroem poszła najdalej i planuje udostępnienie rejestru swojej poczty przychodzącej i wychodzącej. Nieoficjalnie wiadomo, że liczy, iż jej śladem pójdą inni komisarze.

Michał Kot

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komisja Europejska chce być bardziej "przejrzysta"