Czytasz dzięki

Komisja Europejska rezygnuje z 68 projektów legislacyjnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-09-2005, 18:46

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że zrezygnuje z 68 projektów dyrektyw bądź rozporządzeń, które już przed laty utknęły w procesie legislacyjnym i które obecnie ocenia się jako sprzeczne z unijną strategią wzrostu konkurencyjności.

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek, że zrezygnuje z 68 projektów dyrektyw bądź rozporządzeń, które już przed laty utknęły w procesie legislacyjnym i które obecnie ocenia się jako sprzeczne z unijną strategią wzrostu konkurencyjności.

    Po przeanalizowaniu 183 propozycji legislacyjnych KE zapowiedziała, że zrezygnuje z 68.

    "To dopiero początek. Chcemy wzmocnić zaufanie obywateli do integracji europejskiej, przekonać, że Europa nie jest monstrum biurokratycznym i uwolnić gospodarkę europejską, spętaną niepotrzebnymi przepisami" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen w Parlamencie Europejskim.

    "Nie chodzi o ideologiczną deregulację, lecz o  lepszą regulację. Tak by obywatele mieli pewność, że prawo europejskie interweniuje tylko tam, gdzie jest rzeczywiście niezbędne" - oświadczył.

    Wśród 68 projektów "do kosza" są dyrektywy dotyczące ochrony środowiska i transportu, m.in. kwestionowana niedawno przez wielu eurodeputowanych dyrektywa na temat ochrony pracowników narażonych na promieniowanie słoneczne oraz propozycja harmonizacji w UE zakazu ruchu samochodów ciężarowych w weekendy. Wycofany będzie też projekt dyrektywy o etykietowaniu produktów i dyrektywa normalizująca wielkość opakowań kawy. 

    Większość wycofanych projektów nie budzi   kontrowersji politycznych. Są już po prostu nieaktualne, jak np. projekt z 2000 roku, dotyczący decyzji UE w sprawie wprowadzonego przez Rosję zakazu importu świeżych jaj. Zanim Unia przyjęła tę decyzję, Rosja cofnęła zakaz. 

    Ponadto KE zapowiedziała, że do "lodówki", czyli ponownego przeanalizowania, pójdzie projekt dyrektywy z 2002 roku o ochronie pracowników  zatrudnianych czasowo. Dyrektywa utknęła w Radzie UE, zablokowana przez Wielką Brytanię, Irlandię i Danię, które nie chciały dać pracownikom czasowym  tych samych praw co stałym. Taki sam los czeka dwa rozporządzenia, które są już w drugim czytaniu w Parlamencie Europejskim i dotyczą ochrony środowiska: morskiego przewozu śmieci oraz emisji gazów cieplarnianych. KE zapowiada, że przeprowadzi nowe analizy kosztów wprowadzenia tych rozporządzeń. 

Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
×
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Komisja chce pójść dalej i zrezygnować także z tych z obowiązujących już dyrektyw, które są sprzeczne z celami wzrostu konkurencyjności. Verheugen zapowiedział, że pierwsze propozycje przedstawi pod koniec października.

    Eurodeputowani, zwłaszcza socjaliści i Zieloni, decyzję o wycofaniu projektów legislacyjnych  przyjęli mało entuzjastycznie. Komisja, będąca autorką tych projektów, nie ma obowiązku pytania posłów o zgodę, a jedynie musi ich poinformować, że wycofuje swoje wcześniejsze propozycje.

    "Wyrażamy sceptycyzm wobec pomysłu wycofania całego pakietu projektów. Chcemy debaty i możliwości przeanalizowania projektu po projekcie" - oświadczyła na konferencji prasowej współprzewodnicząca Zielonych w PE Monica Frassoni.

    "Sama idea nie jest zła, ale forma - nie do zaakceptowania" - ocenił szef frakcji socjalistów Martin Schulz, krytykując to, że o tak ważnej sprawie eurodeputowani najpierw dowiedzieli się z prasy.

    Tymczasem szefowie partii prawicowych, chadecji i liberałów pogratulowali Komisji inicjatywy wycofania projektów legislacyjnych. "Cieszę się, że Komisja wycofa kawał legislacji. Mniej regulacji i mniej biurokracji - tego chcemy" - powiedział szef frakcji chadecko-konserwatywnej Hans-Gert Poettering.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane