Komisja Nadzoru Finansowego zbada sprawę Mieszka

WIS
opublikowano: 02-04-2009, 00:00

Nadzór sprawdzi, czy przygotowane przez Unicredit CA IB memorandum dotyczące Mieszka nie naruszyło prawa.

Nadzór sprawdzi, czy przygotowane przez Unicredit CA IB memorandum dotyczące Mieszka nie naruszyło prawa.

Po wczorajszej publikacji "PB" na temat kulisów przygotowywanej sprzedaży większościowego pakietu akcji firmy Mieszko przez łotewsko-estoński fundusz Alta Capital Partners najbardziej kontrowersyjnym aspektom sprawy postanowiła się przyjrzeć bliżej Komisja Nadzoru Finansowego.

— Memorandum informacyjne dotyczące firmy Mieszko, które przygotował Unicredit CA IB, rodzi kilka pytań. Sprawdzimy, skąd pochodzą podstawy do zawartych w nim prognoz finansowych spółki Mieszko i czy nie były one informacjami poufnymi. Ujawnianie informacji poufnych w sposób niezgodny z obowiązkami informacyjnymi dotyczącymi spółek publicznych jest przestępstwem. Podstawą rynku kapitałowego jest równy dostęp do informacji wszystkich akcjonariuszy spółek giełdowych, niezależnie od posiadanych przez nich udziałów. Sprawę memorandum przeanalizujemy — mówi Sebastian Bogdan, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru Obrotu w Komisji Nadzoru Finansowego.

Przypomnijmy, że chodzi o memorandum przygotowane w listopadzie 2008 r. przez Unicredit CA IB, prezentujące firmę Mieszko inwestorom zainteresowanym przejęciem pakietu kontrolnego spółki od jej głównego akcjonariusza (Alta Capital Partners). Mniejszościowi akcjonariusze Mieszka zdobyli kopię tego memorandum i byli bardzo zaskoczeni, że zawiera ono prognozy finansowe Mieszka na 2008 r., podczas gdy spółka nie podawała takich prognoz do publicznej wiadomości. Z memorandum nie wynika niestety jasno, skąd wzięły się te prognozy. Wskazuje ono na dwa potencjalne źródła: samą spółkę lub jej głównego akcjonariusza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu