Kompania ma Ruch i Puławy

Maria Trepińska
opublikowano: 12-06-2007, 00:00

Górnicza spółka ma już na koncie po 9,9 proc. akcji dystrybutora prasy i zakładów azotowych. Sprzeda je. Szybko czy po wypłacie dywidendy?

Giełda Minister skarbu sfinalizował wymianę akcji Ciechu

Górnicza spółka ma już na koncie po 9,9 proc. akcji dystrybutora prasy i zakładów azotowych. Sprzeda je. Szybko czy po wypłacie dywidendy?

Po licznych zapowiedziach w końcu minister skarbu sfinalizował z zarządem Kompanii Węglowej (KW) wymianę akcji Ciechu, które spółka otrzymała w październiku 2005 r. W piątek na konto KW wpłynęło po 9,9 proc. papierów Zakładów Azotowych Puławy i Ruchu. Górnicza firma pochwaliła się tym w poniedziałek.

Wcześniej państwowy koncern dostał 2,5 proc. akcji KGHM Polska Miedź, które zastawił w banku pod kredyt. Dostał także symboliczny pakiet akcji Kopeksu — około 0,06 proc.

Katowicka firma zrobiła dobry interes ze skarbem, ponieważ za pakiet Ciechu, wart jesienią 2005 r. 281 mln zł, w ubiegłym tygodniu skasowała około 895 mln zł. Oprócz akcji spółek giełdowych dostała także gotówkę — około 158 mln zł.

Tajemniczy termin

Kiedy Kompania Węglowa sprzeda przejęte akcje?

— Ta sprawa nie była dotąd przedmiotem obrad zarządu — mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW.

Według informacji „PB”, dzisiaj zarząd ma podjąć decyzję w tej sprawie. Z oczywistych względów spółka nie chce jej ujawniać. Jedno jest pewne: papiery trafią na GPW, ponieważ węglowy koncern pilnie potrzebuje pieniędzy na spłatę starych zobowiązań, m.in. wobec ZUS. I nie musi już pytać o zgodę nikogo.

Jedyny znak zapytania to termin. Kompania Węglowa może się nie spieszyć, by skorzystać z wypłaty dywidendy przez Ruch i Puławy. Rzecznik unika odpowiedzi, czy węglowy koncern wstrzyma się ze sprzedażą do tego czasu.

— Korzystanie z tego typu praw to naturalny przywilej każdego akcjonariusza — mówi Zbigniew Madej.

Kurs się broni

Rynek spokojnie przyjął wczoraj przekazanie akcji Ruchu i Puław. Spółki nawet zyskały na zamknięciu odpowiednio 0,3 i 0,9 proc. Inwestorom może się podobać zwiększenie pakietu w wolnym obrocie.

Kompania Węglowa może nie być jedyną spółką, która zostanie obdarowana akcjami dystrybutora prasy. Wiele wskazuje na to, że niebawem zapadnie decyzja o przekazaniu pakietu akcji Ruchu Stoczni Gdańsk.

Adam Pawłowicz

prezes Ruchu

Feralna seria

Ruch nie ma ostatnio zbyt dobrej passy. Spółce nie udało się kupić sieci Żabka. Słowacki fundusz inwestycyjny Penta przebił Ruch lepszą ofertą. Ostatnio skarb państwa nie pozwolił na walnym zgromadzeniu na utworzenie specjalnego programu do zarządzania nieruchomościami. Jego przedstawiciele uznali, że skoro Ruch ma być sprzedany, to o kierunkach rozwoju firmy powinien decydować nowy inwestor.

Krzysztof Lewicki

prezes Puław

Romans na dŁuŻej

Dla węglowej spółki to cenny nabytek również dlatego, że Azoty niedawno ogłosiły plany budowy — wspólnie z producentami węgla — instalacji, która pozwalałaby z węgla uzyskiwać gaz. Mógłby on pokryć nawet 50 proc. zapotrzebowania Puław na ten surowiec. Dzięki temu firma uniezależniłaby się od PGNiG. Kompania zyskałaby natomiast dodatkowe możliwości zbytu węgla. Koszt inwestycji to jednak aż 2 mld zł.

Grzegorz Pawłaszek

prezes Kompanii Węglowej

Kolos z problemem

Mimo wysiłków zarządu, Kompania Węglowa boryka się z kłopotami finansowymi. Na koniec kwietnia strata spółki wynosiła 61,8 mln zł. Kwiecień był dla niej najgorszym miesiącem w tym roku. Firma zaczęła tracić na podstawowej działalności, jaką jest sprzedaż węgla. W tym roku rozpoczęła spłatę starych odroczonych zobowiązań wobec ZUS, które sięgają 1,6 mld zł. Koncern zatrudnia 67 tys. osób i skupia 17 kopalń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu