Kompania Węglowa chce wydać 6,5 mld zł

Maria Trepińska
26-11-2007, 00:00

Cięcie zatrudnienia, miliardowe inwestycje i emisja obligacji — tak w skrócie wygląda plan górniczego giganta.

Cięcie zatrudnienia, miliardowe inwestycje i emisja obligacji — tak w skrócie wygląda plan górniczego giganta.

Po kilku miesiącach pracy państwowa Kompania Węglowa (KW), największy koncern górniczy w Europie, ma gotową strategię na lata 2007-15. Dzisiaj rada nadzorcza zapozna się z jej ostatecznym kształtem.

— Zarząd KW uwzględnił uwagi członków rady, dlatego zamierzamy przyjąć strategię na poniedziałkowym posiedzeniu — mówi Edward Nowak, szef rady nadzorczej.

Kluczową sprawą dla przyszłości KW są inwestycje.

— Zakładamy, że koncern do 2015 r. wyda 6,5 mld zł na unowocześnienie kopalni, nowe maszyny, modernizację sprzętu i uzyskanie nowych złóż — mówi Edward Nowak.

Problem w tym, że KW boryka się z kłopotami finansowymi. Skąd weźmie pieniądze na ambitne inwestycje — Edward Nowak uchyla rąbka tajemnicy.

— Część wypracuje spółka, około 200 mln zł będzie pochodzić z budżetu (na tzw. inwestycje początkowe). 500 mln zł zdobędziemy z emisji obligacji — wylicza szef rady.

Zarząd KW, którym kieruje od połowy ubiegłego roku Grzegorz Pawłaszek, na początku 2008 r. chce zabrać się do przygotowania emisji dla inwestorów instytucjonalnych. Realny termin wprowadzenia „czarnych papierów” na rynek to koniec 2008 r. Chętni powinni się znaleźć — obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego za 300 mln zł rozeszły się jak świeże bułeczki.

Poza tym KW oczekuje, że obecny rząd spełni zapowiedzi poprzedniego i w 2008 r. da firmie 416 mln zł.

Zarząd zamierza ograniczyć zatrudnienie z 64 tys. osób do 50 tys. w 2015 r.

— Nie będzie żadnej rewolucji. Chodzi o dostosowanie struktury zatrudnienia do potrzeb spółki. Problemem jest przerost etatów w administracji — mówi Edward Nowak.

Koncern planuje obniżenie wydobycia węgla z 50 mln do 44 mln ton rocznie.

— Wydobycie w KW się zmniejszy, gdy sprzedamy kopalnię Silesia oraz przekażemy Bolesława Śmiałego Południowemu Koncernowi Węglowemu. Zamierzamy produkować węgiel dobrej jakości dla konkretnych odbiorców oraz ograniczać nieefektywne wydobycie — wyjaśnia szef rady.

Grzegorz Pawłaszek zapowiada, że KW zakończy rok na plusie. Nie będzie łatwo, bo po trzech kwartałach miała 114 mln zł strat. O tym, jak wyprowadzi firmę nad kreskę, prezes będzie miał szansę opowiedzieć premierowi, który 3 grudnia ma przybyć do jednej z kopalń na uroczystości barbórkowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kompania Węglowa chce wydać 6,5 mld zł