Komu ulga i dotacje na robotyzację

opublikowano: 28-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zachęta podatkowa obejmie tylko roboty, które firma wykorzystuje podczas produkcji. Dodatkowo branża meblarska może skorzystać z grantów na automatyzację.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Co wynika z ostatnich interpretacji podatkowych skarbówki
  • Czy są one dobrą wiadomością dla przedsiębiorców
  • Komu przysługuje ulga na robotyzację
  • Kto może ubiegać się o dofinansowanie w konkursie Robogrant

Mija prawie rok od obowiązywania ulgi na robotyzację. Zachęta podatkowa umożliwia odliczenie od dochodu dodatkowych 50 proc. kosztów zakupu robotów przemysłowych.

Coraz więcej maszyn:
Coraz więcej maszyn:
Automatyzacja procesów przyspiesza nie tylko w przemyśle wytwórczym. Roboty są coraz popularniejsze w centrach dystrybucji towarów i w magazynach logistycznych.
Adobe Stock

— Ich rola w działalności gospodarczej rośnie z każdym rokiem. Nie jest zaskoczeniem, że zachęta podatkowa cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że za robota przemysłowego można uznać m.in. automatyczną pakowaczkę, maszynę do malowania czy wózek autonomiczny — podkreśla Marcin Matuszak, starszy konsultant w Crido.

Koszt uzyskania przychodu

Przypomina, że ulga na robotyzację była długo wyczekiwana przez przedstawicieli biznesu.

— Od prawie roku mają oni możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 50 proc. poniesionych wydatków kwalifikowanych, które stanowią koszt uzyskania przychodu. Chodzi m.in. o zakup fabrycznie nowego robota przemysłowego i tzw. urządzeń peryferyjnych związanych z jego obsługą. Robot zgodnie z definicją powinien spełniać kilka warunków: wymieniać dane cyfrowe z urządzeniami sterującymi, diagnostycznymi lub monitorującymi. Musi być też połączony z systemami teleinformatycznymi, które usprawniają procesy produkcyjne podatnika — wylicza Marcin Matuszak.

Co ważne — jak dodaje — wspomniana maszyna powinna być monitorowana za pomocą czujników lub kamer, a także zintegrowana z innymi urządzeniami w ramach procesu produkcyjnego.

Ostatnio dyrektor KIS wydał interpretację podatkową, w której wyjaśnił, jakiego rodzaju urządzenia nie mogą być objęte zachętą podatkową. Przedsiębiorca pytał, czy zakup robota aptecznego przeznaczonego do transportu z magazynu do sklepu spełnia definicję robota przemysłowego. Niestety, dyrektor KIS stwierdził, że maszyna jest wykorzystywana w działalności usługowej i nie ma zastosowań przemysłowych.

— Kluczowe jest to, aby robot brał bezpośredni udział w procesach produkcyjnych podatnika polegających na wytworzeniu towarów. Zdaniem dyrektora KIS maszyny wykorzystywane w celach magazynowych i przemieszczania towarów, m.in. w hurtowniach czy centrach dystrybucyjnych, nie spełniają definicji robota przemysłowego, bo nie są wykorzystywane w produkcji wyrobów — zaznacza Marcin Matuszak.

Tylko w produkcji

W efekcie na z zachęty podatkowej mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy działają w sektorze przemysłu produkcyjnego. Natomiast takie branże jak logistyka, spedycja, budownictwo czy usługi mogą zapomnieć, przynajmniej na razie, o możliwości skorzystania z ulgi.

Eksperci przypominają, że ubiegłoroczne zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Finansów sugerowały, że definicja cyklu produkcyjnego i przemysłu będzie szersza, a w kręgu beneficjentów ulgi znajdą się firmy nie tylko z sektora produkcyjnego.

— Zakres podmiotowy ulgi nie jest zawężony do podmiotów z sektora produkcyjnego. Wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na jej formę prawną, mogą skorzystać z projektowanej ulgi — podkreślał w listopadzie ubiegłego roku Jan Sarnowski, ówczesny wiceminister finansów w odpowiedzi udzielonej na interpelację poselską.

Niestety, skończyło się tylko na zapowiedziach i ulga obejmuje tylko firmy produkcyjne.

— Wspomniana decyzja dyrektora KIS to zła wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ automatyzacja procesów przyspiesza nie tylko w przemyśle wytwórczym. Autonomiczne roboty stają się coraz popularniejsze między innymi w centrach dystrybucji towarów i w magazynach logistycznych. Odliczeniu nie podlegają również tzw. roboty cyfrowe. Krąg beneficjentów, który może skorzystać z zachęty podatkowej, jest bardzo ograniczony — ocenia Urszula Uchmańska, menedżer w Crido.

Eksperci nie mają wątpliwości, że przedstawiciele MF powinni rozważyć rozszerzenie zastosowania ulgi na różne procesy związane z działalnością gospodarczą podatnika, w tym m.in. logistyczne i magazynowe w sektorze dystrybucyjnym i usługowym. To rozwiązanie — ich zdaniem — zwiększyłoby dostęp przedsiębiorców do ulgi i pozytywnie wpłynęło na rozwój robotyzacji w Polsce.

Pomoc dla firm meblarskich

Warto podkreślić, że przedsiębiorcy zajmujący się produkcją mebli i chcący automatyzować firmy mogą liczyć na dodatkowe bezzwrotne wsparcie.. Wnioski o dofinansowanie w konkursie dotacyjnym pod nazwą „Robogrant – pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej” mogą składać do 6 grudnia.

– W ubiegłym roku polscy eksporterzy zrealizowali ponad 19 proc. wartości unijnego eksportu mebli. W utrzymaniu konkurencyjności firm z branży meblarskiej pomoże m.in. transformacja technologiczna – podkreśla Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zwraca uwagę, że granty wesprą projekty inwestycyjne.

– Dofinansowanie pokryje koszty zakupu, instalacji i uruchomienia robota przemysłowego. Wsparcie będzie mogło objąć także zakup wartości niematerialnych i prawnych, w tym m.in. oprogramowania niezbędnego do adaptacji i wdrożenia robota do działalności operacyjnej firmy – wyjaśnia Dariusz Budrowski.

Małe i średnie firmy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 85 proc. wydatków kwalifikowanych przedsięwzięcia. Każde przedsiębiorstwo ma szansę na grant w wysokości 850 tys. zł.

Definicja robota przemysłowego

To automatycznie sterowana, programowalna, wielozadaniowa, stacjonarna lub mobilna maszyna o co najmniej trzech stopniach swobody. Ma właściwości manipulacyjne lub lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych. Ponadto spełnia łącznie następujące dodatkowe warunki:

• wymienia dane w formie cyfrowej z urządzeniami sterującymi i diagnostycznymi lub monitorującymi

• jest połączona z systemami teleinformatycznymi, które usprawniają procesy produkcyjne podatnika, w tym głównie z systemami zarządzania produkcją, planowania lub projektowania produktów

• jest monitorowana za pomocą czujników, kamer lub innych podobnych urządzeń

• jest zintegrowana z innymi maszynami w cyklu produkcyjnym podatnika

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane