Konferencja Powella poprawiła nastroje na Wall Street

opublikowano: 18-09-2019, 22:34

Dow Jones rósł na zamknięciu o 0,1 proc., a S&P500 o mniej niż 0,1 proc. Nasdaq kończył sesję spadkiem o 0,1 proc.

Inwestorzy z amerykańskich rynków akcji czekali w środę tylko na decyzję FOMC. Po jej ogłoszeniu nastroje pogorszyły się, bo choć cięcie stóp okazało się zgodne z oczekiwaniami, to towarzyszące mu informacje o podziale opinii w FOMC co do potrzeby dalszego luzowania odebrano jako „jastrzębią”. Komunikat sugerował brak kolejnych obniżek do końca obecnego roku i w przyszłym, a rynek liczył na jeszcze jedną w tym roku. Sytuacja zmieniła się w trakcie konferencji szefa Fed. Jerome Powell zasygnalizował  gotowość banku centralnego do zwiększania sumy bilansowej w związku z ostatnimi wydarzeniami na rynku pieniężnym, zmuszającymi Fed do zasilenia go gotówką we wtorek i środę poprzez transakcje repo. Choć szef banku centralnego podkreślał, że nie chodzi o nowe ilościowe luzowanie, to zwracano uwagę iż dla rynku przede wszystkim ważne jest zwiększanie płynności przez Fed.

NYSE
NYSE
ARC

Na zamknięciu popyt przeważał w 6 z 11 głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały akcje spółek użyteczności publicznej (po 0,5 proc.) i finansowych (0,4 proc.) Najmocniej taniały spółki energii (-0,4 proc.) i nieruchomości (-0,3 proc.). Na zamknięciu spadały kursu 52 proc. spółek z S&P500, a najmocniej przeceniony był gigant logistyki FedEx (-13 proc.), który przedstawił pesymistyczne prognozy tłumacząc je wojną handlową i zerwaniem z Amazon.com. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 17. Najmocniej rosły kursy JP Morgan Chase (1,0 proc.), Apple (0,9 proc.) i Microsoftu (0,8 proc.). Najmocniej taniały akcje UnitedHealth Group i Caterpillar (po -0,8 proc.) oraz Dow Inc. (-1,0 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane