Koniec Beverly Hills Video

Marecl Zatoński
opublikowano: 20-05-2013, 23:00

Sieć zakończyła działalność. Wypożyczanie filmów na płytach jest już passé.

Na liście „umarłych zawodów” do dorożkarzy czy zecerów wkrótce mogą dołączyć pracownicy wypożyczalni wideo. „Z przykrością informujemy, iż z dniem 20 maja 2013 wszystkie salony Beverly Hills Video zakończyły działalność” — taki komunikat od wczoraj wita klientów na stronie internetowej jednej z największych sieci wypożyczalni filmów w Polsce. Drzwi salonów są już zamknięte, a działająca na rynku od 1997 r. firma przeprasza partnerów handlowych i klientów „za wynikłe utrudnienia” i prosi tych drugich o odsyłanie płyt z filmami na adres jej warszawskiego biura.

Beverly Hills Video, fot. EastNews
Beverly Hills Video, fot. EastNews
None
None

W chwili zamknięcia podwojów sieć prowadziła 33 salony — w tym 14 w Warszawie. Jeszcze kilka lat temu co roku notowała obroty w granicach 40 mln zł i wykazywała około 1 mln zł zysku netto (0,84 mln zł w 2009 r.). Skalą działania ze stołeczną spółką mogła porównywać się jedynie śląska sieć Video World, pod której szyldem działa 57 punktów, głównie na południu kraju.

Zgon sieci nie może dziwić — zamykanie klasycznych wypożyczalni filmów to od kilku lat światowy trend, wywołany przez rozwój serwisów VOD (video on demand, czyli filmy na żądanie) i rozkwit piractwa. Amerykański Blockbuster, największy gracz na globalnym rynku, w szczytowym momencie rozwoju — 9 lat temu — miał 9 tys. placówek w 17 krajach. Zdecydowaną większość z nich zamknięto lub sprzedano po bankructwie spółkiw 2010 r. — najnowsze plany jej nowych właścicieli mówią o utrzymaniu zaledwie 500 wypożyczalni w USA.

Blockbuster nie poradził sobie z agresywną konkurencją ze strony amerykańskiego lidera rynku VOD — Netflixa, oferującego w sieci tysiące filmów czy seriali i inwestującego ostatnio we własne produkcje. Polski rynek VOD na tle amerykańskiego na razie raczkuje — największą popularność zdobyła na razie Ipla z portfela Cyfrowego Polsatu (wyceniana na 150 mln zł i przyciągająca miesięcznie 1,5 mln widzów), serwisy VOD mają też TVN i TVP, a także portale Onet, Interia i WP. Na rynku aktywna jest też Agora (Kinoplex.pl) i dystrybutor filmów Monolith (Cineman. pl). O użytkowników walczy również Iplex, w którym większościowy pakiet ma Warsaw Equity Management.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marecl Zatoński

Polecane