Koniec dobrej passy deweloperów

opublikowano: 10-08-2015, 22:00

W mieszkaniówce ogłasza się kolejne rekordy sprzedaży, jednak analitycy wieszczą rychły koniec tej pomyślnej sytuacji.

Według danych GUS, w I połowie 2015 r. deweloperzy oddali do użytku 23 tys. mieszkań i rozpoczęli budowę kolejnych 40 tys. Dane firmy Reas wskazują, że od kwietnia do czerwca padły kolejne rekordy sprzedaży w sześciu metropoliach. Dotychczas deweloperom sprzyjały niskie stopy procentowe i program Mieszkanie dla Młodych.

Są również czynniki, które mogą zwiększać popyt na mieszkania. Jednym z 
nich jest Fundusz Mieszkań na Wynajem, do którego ma trafić w tym roku 1
 mld zł. Kolejne to poprawiająca się sytuacja gospodarcza i spadające 
bezrobocie — mówi Jarosław Sadowski, ekspert z Expandera.
Zobacz więcej

JASNE PUNKTY:

Są również czynniki, które mogą zwiększać popyt na mieszkania. Jednym z nich jest Fundusz Mieszkań na Wynajem, do którego ma trafić w tym roku 1 mld zł. Kolejne to poprawiająca się sytuacja gospodarcza i spadające bezrobocie — mówi Jarosław Sadowski, ekspert z Expandera. Tomasz Pikuła

— Można wskazać kilka czynników, które prawdopodobnie położą kres rekordowej sprzedaży nowych mieszkań. Kluczowe znaczenie będzie miała nowelizacja ustawy deweloperskiej.Jej projekt wyklucza możliwość oferowania klientom otwartych rachunków powierniczych (bez dodatkowej gwarancji). Takie rozwiązanie zmusi deweloperów do kilkuprocentowej podwyżki cen. Jeżeli rząd przeforsuje regulacje niekorzystne dla inwestorów, to będziemy świadkami szybkiego wzrostu podaży nowych mieszkań — podobnie jak przed wprowadzeniem rachunków powierniczych w 2012 r. — mówi Andrzej Prajsnar, analityk portalu RynekPierwotny.pl.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rządowy program Mieszkanie dla Młodych obejmie zasięgiem rynek wtórny. Może to znacznie zmniejszyć zainteresowanie kupnem nowych mieszkań.

— Na podstawie wyników poprzedniego programu, Rodziny na Swoim (RnS), można przewidywać,co się stanie po wprowadzeniu tej zmiany do MdM. W 2012 r. RnS funkcjonowała na zasadach podobnych do tych, jakie będą już niedługo obowiązywały aktualny program dopłat. Wartość preferencyjnych kredytów udzielanych na mieszkania używane i nowe była zbliżona. Po zmianach część osób, które przy obecnych zasadach wybrałyby nowe mieszkanie, zdecyduje się na lokal z drugiej ręki — twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert z Expandera.

Oczywiście, część preferencyjnych kredytów na mieszkania z rynku wtórnego będzie udzielana na zakup mieszkań w miastach, gdzie niewiele jest nowych inwestycji. Jednak zasadniczo wpłynie to na sytuację w większych miastach, w których limity kwalifikujące nieruchomości do dopłat obejmą znaczną część rynku wtórnego.

Eksperci zakładają, że taka sytuacja wystąpi między innymi w Łodzi i Poznaniu, gdzie program może objąć kolejno 57 i 38 proc. ofert. — Skutki rozszerzenia MdM-u na rynek wtórny odczują m.in. deweloperzy działający w Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Szczecinie i Bydgoszczy. W tych miastach spodziewane limity pozwolą na dość łatwy zakup używanego „M” z dopłatą. W przypadku Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska podobna transakcja może być o wiele trudniejsza — podkreśla Andrzej Prajsnar.

Także podwyżki stóp procentowych mogą zmniejszyć popyt na mieszkania. W ostatnim czasie ich niski poziom sprzyjał deweloperom. Kredyty hipoteczne były i nadal są tanie i łatwo dostępne, jednak prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku pojawią się pierwsze podwyżki stóp procentowych.

— Będzie to miało przełożenie na zdolność kredytową, która zacznie powoli spadać. W najbliższych dwóch latach zmiany będą nieznaczne, ale w dłuższym czasie należy się liczyć z ograniczeniem dostępności kredytów hipotecznych — przewiduje Jarosław Sadowski.

Od stycznia do czerwca 2015 r. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 1,10 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. Brak pozytywnej reakcji rynku na październikową i marcową obniżkę stóp procentowych pozwala przewidywać, że wyższy limit wkładu własnego (10 proc.) będzie miał spore znaczenie. Jego wpływ na razie kompensują bardzo niskie notowania WIBOR-u.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu