Koniec informatycznej sztuki dla sztuki

Nowa pula unijnych dotacji ma pójść na e-usługi, a nie informatyzację dla samej informatyzacji. Do podziału będzie ponad aż i tylko 3 mld zł

W tym tygodniu kończą się konsultacje projektu programu Cyfrowa Polska, z którego będą finansowane rządowe projekty IT. Na ten cel z funduszy unijnych w latach 2014-20 ma pójść blisko 1 mld EUR. Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, który odpowiada za program, tłumaczy, że nie cała kwota zostanie wydana na IT. Część pieniędzy (ok. 10 proc.) resort zamierza przeznaczyć otwarcie dostępu do zasobów publicznych i ich digitalizację.

Zobacz więcej

Koniec sztuki dla sztuki, będziemy informatyzować urzędy z głową – obiecuje Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju (FOT. MW)

Platforma już jest

Jednak to nie nowa kategoria projektów jest najważniejszą zmianą w programie. W przeciwieństwie do obecnego budżetu fundusze unijne na rządowe IT nie zostaną podzielone z góry. Tak było siedem lat temu, gdy rząd stworzył plan informatyzacji, czyli mapę drogową najważniejszych projektów IT.

Tym razem wiadomo tylko, które obszary są kluczowe. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) określiło, jakie rodzaje e-usług w najbliższych latach mają być dostępne dla obywateli na bazie już działającej (choć bez większego sukcesu) Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Na podstawie planów wdrożenia e-usług Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) będzie przyznawało dotacje dla poszczególnych projektów. Na pewno na wszystkie nie wystarczy pieniędzy, bo resort cyfryzacji szacuje potrzeby na 6,7 mld zł. Tymczasem w ramach programu Cyfrowa Polska do podziału będzie ponad 3,6 mld zł. Resztę pieniędzy rząd będzie musiał poszukać w budżecie.

Urzędniku, wykaż korzyści

Dlatego też Paweł Orłowski zapowiada koniec informatyzowania dla samego informatyzowania. Po weryfikacji zgłaszanych przez urzędy propozycji powstanie lista projektów kluczowych, które otrzymają dotacje. Każdy urząd będzie musiał jednak pokazać, jakie korzyści jego projekt przyniesie obywatelom.

— Będziemy patrzeć na łączenie już działających systemów i ich komplementarność. Kluczowe znacznie będzie miało także budowanie nowych e-usług dla obywateli oraz unowocześnienie i dostępność istniejących. Na podstawie tych kryteriów będziemy dokonywać wstępnej selekcji projektów do dofinansowania — mówi wiceminister. Podkreśla, że nie będzie miejsca na zakupy sprzętu IT za unijne dotacje. Wyjątkiem będzie budowa nowych systemów. Już działające będą musiały być oparte na już istniejących zasobach.

— W pierwszej kolejności pieniądze powinny pójść na e-usługi, które są najbardziej potrzebne obywatelom. Na pewno bardziej przydatne będzie przeniesienie do internetu obsługi np. opłat śmieciowych niż składania wniosków o wybudowanie płotu — mówi Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Telekomunikacji i Informatyki.

Podkreśla, że do samych e-usług wydatki programu Cyfrowa Polska nie powinny się ograniczać. Jego zdaniem, nadal jest wymagana dalsza informatyzacja administracji.

Informatyczny wyjątek

Rządowe projekty IT, które dostaną dotacje z UE, zostaną wybrane w drugiej połowie 2014 r. Sam program znajduje się w fazie projektowania. Musi zostać przyjęty przez rząd i zatwierdzony przez Komisję Europejską. Potem zostanie powołany do życia komitet monitorujący, który zajmie się szczegółowym określeniem kryteriów wyboru projektów.

Nie oznacza to jednak, że urzędy nie mogą już teraz zgłaszać propozycji na listę. Pierwsze z nich trafiły do MAiC już w maju. Na razie największe potrzeby ma Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i służby mu podległe (ponad 2 mld zł) oraz Ministerstwo Finansów (700 mln zł).

Możliwe jest także powołanie instytucji, która będzie pełniła funkcję „czapy” nad wydatkowaniem funduszy unijnych na IT. Paweł Orłowski podkreśla, że choć w latach 2014-20 MRR będzie spłaszczało aparat wydatkowania dotacji w Polsce, dla informatyzacji może zrobić wyjątek. Dlatego może zostać wyznaczona instytucja, która na najniższym szczeblu zajmie się nadzorem nad pieniędzmi z UE wydatkowanymi na IT.

Wiceminister jednak zastrzega, że na razie toczą się dyskusje i za wcześnie na konkrety. Gdyby MRR i MAiC zdecydowały się wykorzystać już istniejące jednostki, w grę wchodziłyby np. działająca przy MSW Władza Wdrażająca Programy Europejskie czy też podległe MAiC Centrum Projektów Informatycznych. Skromne doświadczenie z obszarem IT ma także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wacław Iszkowski ocenia, że z punktu widzenia branży IT instytucjonalne zmiany w nadzorze nad wydatkami mają drugorzędne znaczenie.

O wiele ważniejsze są np. reformy w prawie zamówień publicznych. Izba już wcześniej zwracała uwagę, że obecny system nie jest dopasowany, bo zamiast jakości premiuje wygrywanie najniższą ceną. Sektor publiczny staje się coraz ważniejszym płatnikiem dla firm informatycznych. Przykładem jest Comarch, który przez wiele lat nie wykazywał nadmiernego zainteresowania zleceniami z tego obszaru. Tymczasem w ubiegłym roku zgarnął ponad 100 mln zł od publicznych płatników.

— Spółki IT są coraz bardziej zainteresowane projektami z segmentu publicznego. Budują tu kompetencje i inwestują w zasoby — mówi Zbigniew Porczyk, analityk DM BZ WBK.

Rządowe IT 2014-20

Ministerstwa i inne podmioty z sektora finansów publicznych zgłosiły wstępne propozycje projektów IT, które mogą zostać sfinansowanie z funduszy unijnych.

MINISTER BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

budowa Centrum Przetwarzania Danych wraz z siedzibą Centralnego Ośrodka Informatyki projekt rozwoju systemu rejestrów państwowych cyfryzacja aktów stanu cywilnego i postępowań administracyjnych rozwój paszportowego systemu informacyjnego elektroniczne zarządzanie dokumentacją we wszystkich jednostkach podległych MSW

MINISTER JACEK ROSTOWSKI

Ministerstwo Finansów

budowa Platformy e-Finansów system e-Granica elektroniczna kontrola podatkowa i skarbowa kontynuacja transformacji administracji podatkowej chmura obliczeniowa resortu finansów

PREZES ZBIGNIEW DERDZIUK

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

modernizacja systemów IT ukierunkowana na usługi system obiegu dokumentów i centralny rejestr klientów ZUS centralne repozytorium danych referencyjnych

MINISTER MAREK BIERNACKI

Ministerstwo Sprawiedliwości

wdrożenie i udostępnienie usług w postaci protokołu elektronicznego w sądach stworzenie archiwum elektronicznego

MINISTER JANUSZ PIECHOCIŃSKI

Ministerstwo Gospodarki

platforma e-fakturowania dla sfery finansów publicznych Pojedynczy Punkt Kontaktowy z DU Portal Doing Business

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu