Koniec kredytów dla młodych

PAP
opublikowano: 18-01-2011, 08:15

Jeśli premier Tusk posłucha ministra finansów to młode małżeństwa stracą, a single nie dostaną pomocy państwa przy kupnie własnego mieszkania - informuje "Metro".

We wtorek rząd ma przyjąć zmiany w programie "Rodzina na swoim", które ograniczą dostęp do atrakcyjnych kredytów. Chodzi o państwowe dopłaty, które można dostać na spłatę części odsetek od kredytu hipotecznego udzielanego przez banki. Dopłaty są na osiem lat i obniżają ratę kredytu. To spora ulga w rachunkach, bo jeśli ktoś ma 2 tys. raty to państwo mu dopłaca nawet 600-800 zł miesięcznie.

Do końca ubiegłego roku kredyty te w sumie wzięło 85 tys. osób. Najwięcej na Śląsku, w stolicy, na Mazowszu, Dolnym Śląsku, Pomorskim i Wielkopolsce. Dla kryzysowego budżetu będzie to oznaczać w najbliższych latach kilka mld zł wydatku.

Rząd chce od 2013 r. program zlikwidować, a do tego czasu ograniczyć dostęp do takich kredytów. Minister finansów chce też, żeby dopłat nie mogli dostać single.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane