Koniec ożywienia na rynku pracy

JKW
opublikowano: 16-09-2014, 14:23

Wzrost zatrudnienia w polskich firmach przestał przyspieszać. Miejsc pracy nadal przybywa, ale w bardzo powolnym tempie.

Jak podał GUS, w sierpniu zatrudnienie w firmach zatrudniających przynajmniej 10 osób wynosiło 5534,6 tys. osób i było o 0,7 proc. niższe niż przed rokiem. Oznacza to, że roczna dynamika zatrudnienia w sierpniu - zgodnie z oczekiwaniami analityków - nieznacznie spadła (wobec 0,8 proc. w lipcu).

Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw
Zobacz więcej

Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw JKW

To pierwsze obniżenie się dynamiki od 17 miesięcy, nie licząc spadku na przełomie 2013 i 2014 r., który spowodowany był czynnikami statystycznymi (uaktualnieniem grupy badanych firm, czyli tych zatrudniających 10 osób).

Ustabilizowanie się w ostatnich miesiącach dynamiki zatrudnienia w okolicy 0,7 proc. oznacza, że ożywienie na polskim rynku pracy zatrzymało się.

Ustabilizowała się także dynamika wynagrodzeń. W sierpniu, podobnie jak w lipcu i czerwcu, wyniosła ona 3,5 proc. Średnia pensja brutto wyniosła 3893,23 zł. Sytuację nieco ratuje obniżający się wskaźnik inflacji, który w sierpniu obniżył się do -0,3 proc. z -0,2 proc. w lipcu. Oznacza to, że dochody pracowników w ujęciu realnym nieznacznie wzrosły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Koniec ożywienia na rynku pracy